למה צמחי העגבניות שלי לא יפיקו הרבה פירות?

עגבניות זקוקות לפחות שש שעות של אור שמש ביום כדי להפיק פירות
עגבניות זקוקות לפחות שש שעות של אור שמש ביום כדי להפיק פירות, וככל שהן מקבלות יותר אור שמש, כך הן מייצרות יותר פירות.

נדיר למצוא גינת ירק ביתית ללא צמחי עגבניות. למרות שהן לא קשות לגידול, לעגבניות (Lycopersicon esculentum) יש כמה דרישות שיש לעמוד בהן לפני שהצמחים יכולים להפיק פירות. טמפרטורות גבוהות מדי או נמוכות מדי, מעט מדי אור שמש או מים, הפריה לא נכונה ופרחים שאינם מואבקים יכולים לגרום ליבול מאכזב. למרות שהם מסווגים כצמחים רב שנתיים רכים, עגבניות גדלות כשנתיים ברוב הארץ.

אור שמש ומים

עגבניות זקוקות לפחות שש שעות של אור שמש ביום כדי להפיק פירות, וככל שהן מקבלות יותר אור שמש, כך הן מייצרות יותר פירות. הערך את אור השמש שהגינה שלך מקבלת בקיץ כאשר העצים והשיחים שמסביב נמצאים עלים מלאים. עגבניות צריכות גם 1 עד 4 סנטימטר מים בשבוע כדי למנוע מהפרחים להתייבש. בהיעדר גשם, השתמשו בצינור השרייה או הפעילו מים ישירות על האדמה בעזרת צינור. השתדלו לא להרטיב את העלווה והפירות.

טמפרטורה ולחות

יותר מדי חנקן גורם לצמחים בעלי עלים ירוקים כהים שאינם מניבים פירות
יותר מדי חנקן גורם לצמחים בעלי עלים ירוקים כהים שאינם מניבים פירות.

כאשר הטמפרטורות גבוהות מדי או נמוכות מדי, האבקה לא מתרחשת והפרחים נושרים מבלי להציב פרי. להאבקה מיטבית, צמחי עגבניות זקוקים לטמפרטורות לילה בין 60 ל-21 מעלות צלזיוס. טמפרטורות לילה מתחת ל-55 מעלות יכולות למנוע מצינורות אבקה להתפתח, וטמפרטורות ביום מעל 90 מעלות יכולות לגרום לנפילת פריחה ולמנוע האבקה. תקופות ממושכות של גשם או לחות גבוהה מונעות גם התייצבות פרי, ואוויר יבש מונע האבקה מכיוון שהאבקה לא יכולה להיצמד לסטיגמה. למרות שהטמפרטורה והלחות עלולים לעכב את התייצבות הפרי, כאשר התנאים משתפרים ופרחים חדשים פורחים, לצמח יש הזדמנות נוספת להציב פרי.

האבקה של הפרחים

צמחי עגבניות מואבקים ברוח. אם אין זרימת אוויר טובה סביב הצמחים, אתה יכול לעזור בתהליך על ידי ניעור עדין מדי פעם. הזמן הטוב ביותר ביום לנער את הצמחים הוא בין 10:00 ל-16:00 כשהפרחים מורידים הכי הרבה אבקה. אם יש לך רק כמה צמחים, אתה יכול לשפר את הסיכויים להאבקה מוצלחת על ידי טביעת מכחול קטן או צמר גפן מפרח לפרח.

דישון עגבניות

צמחי עגבניות הם מאכילים כבדים שצריכים הרבה דשן כדי לייצר יבול טוב. יש למרוח 1 ק"ג של דשן 5-10-10 או 5-10-5 לכל 100 מ"ר שטח גינה לפני שתילת עגבניות. עבדו אותו לתוך 15 הסנטימטרים העליונים של האדמה. כאשר הפירות הראשונים הם כשליש גודלם הבוגר, לבוש בצד עם 2 ק"ג דשן 10-10-10 או 2 ק"ג דשן סידן חנקתי לכל 100 מטר שורה. עבד את הדשן לתוך הסנטימטר העליון של האדמה, תוך הקפדה לא לפגוע בשורשים. אל תגזים. יותר מדי חנקן גורם לצמחים בעלי עלים ירוקים כהים שאינם מניבים פירות.