דרכים לטפל באשלגן גבוה באדמה

בדיקת אדמה היא הדרך המדויקת והסופית היחידה לקבוע כמה מכל חומר נמצא באדמה שלך
בדיקת אדמה היא הדרך המדויקת והסופית היחידה לקבוע כמה מכל חומר נמצא באדמה שלך.

מבין שלושת אבות המזון שכל הצמחים צריכים בכמויות הגדולות ביותר, האשלגן הוא הפחות מובן. בניגוד לחנקן וזרחן, הוא אינו מהווה חלק מהצמח, אלא קיים באדמה, שם הוא פועל כזרז לתגובות אנזימים הנחוצות לצמיחת הצמח, אך כמו בכל מרכיבי הקרקע המועילים, יותר מדי אשלגן עלול להזיק לצמח. צמיחה, שכן היא מפריעה לספיגה של חומרים אחרים. עם זאת, יש דרכים להילחם בזה, כדי להבטיח שהצמחים שלך יקבלו את כל חומרי ההזנה שהם צריכים ובכמויות הנכונות.

הערכת קרקע

המטרה העיקרית של הדשן היא לא להאכיל את הצמח אלא לאפשר לו לספוג בקלות רבה יותר את חומרי ההזנה הקיימים באדמה. בדיקת אדמה היא הדרך המדויקת והסופית היחידה לקבוע כמה מכל חומר נמצא באדמה שלך. אתה יכול לשלוח דגימות להרחבת המחוז המקומי שלך או למעבדת בדיקה, או שאתה יכול להשתמש בערכת בדיקה שנרכשה במשתלה או במרכז גן. אם הבדיקה מראה ריכוז גבוה של אשלגן, זה יכול להצביע על אדמת חרסית צפופה, אשר לוכדת את המינרל ומאפשרת לו לבנות לרמות מרוכזות מאוד. התוצאות עשויות גם לומר שהדשן שבו אתה משתמש מכיל יותר מדי ממנו.

צעדי מנע

ממש התחילו מהיסוד בכך שלא תוסיפו לו יותר בצורת דשן רב תכליתי
אם בדיקת קרקע מצביעה על רמה גבוהה של אשלגן, ממש התחילו מהיסוד בכך שלא תוסיפו לו יותר בצורת דשן רב תכליתי.

יצירת האיזון הנכון בין אשלגן ורכיבי אדמה אחרים עוסקת יותר בשליטה בכמות הנכנסת לאדמה מאשר בניסיון להפחית אותה ברגע שהיא שם. אם בדיקת קרקע מצביעה על רמה גבוהה של אשלגן, ממש התחילו מהיסוד בכך שלא תוסיפו לו יותר בצורת דשן רב תכליתי. תערובות דשנים אופייניות מורכבות בדרך כלל משלושת החומרים החשובים ביותר - חנקן, זרחן ואשלגן - המצוינים על האריזה באותיות N, P ו-K. בחירת תערובת דלת אשלגן, או K, או מכילה אין בכלל, הוא צעד ראשון להבטיח שהוא לא מצטבר לרמות לא מתאימות באדמה.

צמח אותות מצוקה

יותר מדי אשלגן משבש את הספיגה של חומרים מזינים חשובים אחרים, כגון סידן, חנקן ומגנזיום, ויוצר חוסרים שבדרך כלל מייצרים השפעות נראות לעין. מחסור בסידן מייצר עלים חדשים בעלי צורה לא סדירה וריקבון סוף פריחה על צמחים, כגון עגבניות (Lycopersicon esculentum), המייצרות פרי. כצמחים עדינים לכפור, ניתן לגדל עגבניות באזורי קשיחות צמחים של משרד החקלאות האמריקאי 2 עד 10 אם יוצאים לגינה לאחר שהאדמה התחממה ל-16 מעלות צלזיוס לפחות. קיים חשד למחסור בחנקן כאשר עלים תחתונים מבוגרים בצמחים מצהיבים בעוד השאר נשארים בצבע ירוק בהיר. צמחים חסרי מגנזיום יפגינו הצהבה של קצוות העלים המבוגרים שעלולים גם לפתח צורת ראש חץ במרכזם. בעוד שהוספת עוד חומרים אלו לתיקון חוסר האיזון עשויה לעזור, סביר להניח שעודף האשלגן ישפיע על יעילותם לטווח ארוך.

איזון בריא

כאשר קיים באדמה בכמויות מתאימות, אשלגן מסייע בפוטוסינתזה, התהליך שבו צמחים מייצרים את מזונם בעצמם באמצעות אנרגיית השמש; עוזר לצמחים לספוג חומרים מזינים אחרים בצורה יעילה יותר; יוצר סביבה חיובית לפעולה מיקרובקטריאלית; ומספק טורגור, או יכולת של צמחים להישאר זקופים. פיזר את עודפי האשלגן בצורה שווה יותר על ידי עבודה יסודית של אדמה צפופה עד שהיא רופפת ושבירה. יש לדלל ולשטוף כמויות גדולות של אשלגן על ידי השקיית האדמה בכל פעם שהיא נראית יבשה לעומק של סנטימטר אחד. תזמן כל דישון תוך מספר שבועות לפני השתילה, כך שלא יהיה זמן לאשלגן להצטבר במהלך עונת החוץ. כדי למזער הצטברות אשלגן לטווח ארוך, שקול להשתמש בזבל בעלי חיים מיושן או קומפוסט כתחליף לדשנים מסחריים, מכיוון שמרכיביו מתפרקים לאט יותר כדי לעמוד בקצב הביקוש של הצמח. אם משתמשים בזבל, יש למרוח אותו בשיעור של 18 ק"ג לכל 100 מטר, ולעבד אותו לתוך האדמה לעומק של 6 עד 23 ס"מ.