איך לקצץ שיח ג'לפנו?

איך לקצץ שיח ג'לפנו
איך לקצץ שיח ג'לפנו.

פלפלים חריפים של ג'לפנו (Capsicum annuum 'Jalapeno') יכולים להוסיף בעיטה פיקנטית למנות רבות, וחלק גדול מהתחזוקה של צמח הג'לפנו הוא חיתוך שלהם. חיתוך הצמחים יכול להגביר מאוד את בריאותם ויכול גם להגדיל את התפוקה שלהם אם עושים זאת בצורה נכונה. עם כמה טריקים בלבד, גזירת שיחי ג'לפנו היא פעילות קלה וכדאית.

יסודות שיח Jalapeno

פלפלי ג'לפנו הם חלק מקטגוריה רחבה יותר של פלפלים הנקראים פלפלי צ'ילי. לפי בריטניקה, קטגוריית פלפל הצ'ילי מורכבת מכמה זני צמחים ממשפחת צלילי הלילה. הם מקורם מאירופה, אך כיום הם פופולריים ברחבי העולם בגלל הפרי שלהם. לפירות צמחי הפלפל יכול להיות טעם חריף וחריף, לפעמים חם עד כאב. ניתן לאכול אותם גולמיים אך גם בשימוש קבוע בבסיסים ארומטיים למאכלים שונים או מיובשים ומוסיפים כמו תבלין.

פלפלי ג'לפנו הם חלק מקטגוריה רחבה יותר של פלפלים הנקראים פלפלי צ'ילי
פלפלי ג'לפנו הם חלק מקטגוריה רחבה יותר של פלפלים הנקראים פלפלי צ'ילי.

צמחי ג'לפנו מניבים פרי שאורכו כמה סנטימטרים ובדרך כלל ירוק עמוק. הזרעים והצלעות הפנימיות של הפרי מכילים קפסאיצין, התרכובת העיקרית שנותנת לפירות את חומם. פלפלי Jalapeno נמצאים בשימוש קבוע בסלסות ובעלי חום נעים ובינוני בהשוואה לסוגי פלפלים אחרים, כמו קרולינה ריפר (Capsicum chinense 'Carolina Reaper').

בין אם גיזום צמחי פלפל בוגרים או צעירים יחסית, לגיזום יש יתרונות רבים. על פי ההרחבה של אוניברסיטת אוקלהומה, לגיזום יש יתרונות רבים, כולל בריאות הצמח, צפיפות צמחים גבוהה יותר, הגדלת הפרי והפריחה, שליטה בגודל הצמח והסרת חלקים פגומים של הצמח. זה גם יכול להגדיל את גודל הירקות ולהפוך אותם לטעימים יותר. גיזום וגיזום, שזה בעצם רק הסרת חלקים מהצמחים, קל ויכול להועיל למדי.

איך לקצץ שיח ג'לפנו

 1. אסוף את הציוד שלך

 2. רוב מה שתצטרכו כדי לגזום צמחי פלפל זמין בבית. מצא סכין חדה או מספריים, 70 אחוז איזופרופיל אלכוהול וכמה כפפות גומי. תפוס גם משהו להכניס אליו את הייחור, כמו דלי קטן.

 3. זהה את נקודות החיתוך

 4. המקום הטוב ביותר לחתוך הוא מיד אחרי צומת העלה על גבעול או לחילופין, כמה שיותר קרוב לגזע מבלי לפגוע בו. אם אתם חותכים כדי להסיר חלקים מתים או חולים מהצמח, שימו לב לצמחים שאתם הולכים לחתוך. על פי חוות הגן של העולם הישן, התמקדו בחיתוך הגבעולים התחתונים, מכיוון שאלו עלולים לרדת ולגעת באדמה, ולשמש כווקטור למחלות. עם זאת, אל תימנע לחלוטין מהחלק העליון של הצמחים; אחרת, הם עלולים להיות כבדים מדי.

 5. תתכונן לחתוך

 6. חטא את כלי החיתוך שלך באלכוהול כדי למנוע הפצת מחלות לצמחים כאשר אתה חותך לתוכם. כמו כן, לבש את כפפות הפלסטיק שלך. הפלפלים מכילים קפסאיצין, שעלול לעלות על הידיים ולגרות אותן. אם אתה משפשף את העין שלך לאחר נגיעה בפלפלים, זה יכול להזיק מאוד. לרוב, זה לא יהווה בעיה, אבל אם אתה עובד עם צמחים שיש עליהם גידול פרי קטן, זה שיקול.

 7. חתכו את הפלפלים שלכם

 8. קח את כלי החיתוך שלך והסר בזהירות את החלקים המזוהים של הצמחים. שים את הגזרות בדלי והשליך אותם הרחק מהגינה שלך, במיוחד אם הם חולים.

  דברים שתצטרכו

  • סכין או מספריים

  • 70 אחוז איזופרופיל אלכוהול

  • כפפות גומי

  • פח או דלי להחזיק את הגזרים