כמה עובי צריך להיות מרצפת כדי ללכת על בטון כתוש?

יחד עם בטון כתוש וחול מצעים
לדוגמה, אתר אדמה שנחפר, יחד עם בטון כתוש וחול מצעים, יוצר בסיס לריצוף.

בניגוד לשביל בטון יצוק, שביל העשוי מרצפות מספק מראה של לבנים או אבן ומבטל את הצורך בהובלת בטון וגימור מבולגן. המרצפות פשוט יושבות על בסיס חזק, כגון בטון כתוש, וננעלות במקומן עם חול. מכיוון שמרצפות חייבות לתמוך במשקל רב במשך שנים, שימוש במרצפות בעובי המתאים והתקנתן בצורה נכונה היא קריטית למניעת סדקים ונזקי ריקבון אחרים.

עובי אידיאלי

מרצפות עבור רוב יישומי השבילים בגינה צריכים להיות בעובי של 6 סנטימטרים. הבסיס, שהוא האזור שמתחת למרצפות, מכתיב את מפרט העובי. לדוגמה, אתר אדמה שנחפר, יחד עם בטון כתוש וחול מצעים, יוצר בסיס לריצוף. על מנת לחלק את המשקל בצורה יעילה ולמנוע נזקים, על המרצפות להיות בעובי של לפחות 5 סנטימטרים, במיוחד אם יותר מאדם אחד חוצה אותם בו-זמנית. חיסכון בכסף על ידי שימוש במרצפות דקים יותר מוביל בדרך כלל לסדקים במרצפות אלו, והסדקים מאפשרים לעשבים שוטים לצוץ ולאכלס את שביל המרצף.

הכנה נכונה של בטון כתוש

שביל או פטיו מבטון ישן יכול לשמש כבסיס מוצק למצעי חול ומרצפות
לדוגמה, שביל או פטיו מבטון ישן יכול לשמש כבסיס מוצק למצעי חול ומרצפות.

בסיס הבטון הכתוש צריך להיות בעובי של 4 עד 15 ס"מ. לאחר יישור האדמה עבור השביל, פזר שכבת בטון כתוש בעומק 5.10 ס"מ על פני האתר. בעזרת מכבש לוחות, הרטט בעדינות את חלקי הבטון המרוסקים בגדלים רבים. משימה זו בעצם נועלת את החלקים במקומם. הוסף לאתר שכבה נוספת בעומק של 5.10 ס"מ של בטון כתוש, ודחוס שוב את החומר. התקנה נכונה של הבסיס יוצרת אזור מוצק למשטח עליון ישר עם חול וריצוף. קווי מתאר קרקע מופיעים במהירות בגובה פני הריצוף אם השטח שמתחת למרצפות לא היה מפולס או דחוס בצורה נכונה. מרצפות עלולות להיסדק ולהיסדק אם הבטון הכתוש אינו בסיס מוצק, גם אם אתה משתמש בעובי הריצוף המתאים.

חול מצעים

שכבת חול מצעים בעומק 2.50 ס"מ מכסה את הבטון הכתוש, והמרצפות מונחות ישירות על חול המצעים. לאחר שהמשטחים נמצאים במקומם, הרטט אותם עם מכבש הצלחות. מכיוון שגרגרי החול הם בגדלים שונים בחול מצעים מתאים, הגרגירים נדחקים למצב נעול כאשר המרצפות נופלות כ-0.60 ס"מ לתוך החול כאשר נעשה שימוש בדחס הלוחות. טאטוא של עוד חול לתוך החיבורים בין המרצפות והרטטת השטח עוד יותר עם מכבש הצלחות יוצר מראה קבוע של שביל; המפרקים צריכים להיות מלאים בחול עד סוף הפרויקט. למרות שהמשטחים עבים רק במעט מ-5 סנטימטרים, חול בין המפרקים שלהם מונע מהם להתחכך זה בזה ויוצר משטח רציף כשהמשקל מתפזר על פני כל המרצפות.

מרצפות דקות

ניתן להשתמש במרצפות בעובי של 1 עד 3.20 ס"מ לשבילים, אך בסיס הבטון שלהם חייב להיות לוח בטון מבוסס ולא חלקי בטון כתושים. לדוגמה, שביל או פטיו מבטון ישן יכול לשמש כבסיס מוצק למצעי חול ומרצפות. על ידי שימוש במרצפות דקים, אין צורך להסיר את הבטון היצוק המקורי כדי להתאים את המרצפות למקומן. המשקל מתפזר על פני הריצוף הדקים ועל לוח הבטון שמתחתם, מה שמפחית את הסדקים באופן משמעותי.