איך להקים עץ שזיף?

ייחורי עץ רך יפיקו עץ זהה לעץ האם שלו
ייחורי עץ רך יפיקו עץ זהה לעץ האם שלו, בעוד שזרעים מרובדים עשויים שלא לגדול נאמן להורה שלו.

עץ השזיף הנשיר, גדל באזורי קשיחות הצמחים של משרד החקלאות האמריקאי 2a עד 9b, זקוק לשמש מלאה ולאדמה מנוקזת היטב עם pH של 5,5 עד 6,5. השזיף גדל לגובה של 8 עד 25 מטר ומתפשט ברוחב של 10 עד 20 מטר, תלוי בזן. ניתן להפיץ את שלוש הקטגוריות של שזיפים - יפני, אירופאי ודמסון - על ידי ייחורי עצים רכים או ריבוד זרעים. ייחורי עץ רך יפיקו עץ זהה לעץ האם שלו, בעוד שזרעים מרובדים עשויים שלא לגדול נאמן להורה שלו.

ריבוד זרעים

1

אספו פרי שהבשיל ורכך לגמרי, הרגישו אם הפרי רך על ידי הפעלת לחץ עדין עם האצבעות. קוטפים את הפירות מהעץ בפיתול קל.

2

מסירים את הזרעים מהפירות. שטפו אותם מתחת למים עד שהם נקיים לחלוטין. שים את הזרעים על מגבת נייר נקייה ויבשה, הניחו להם להתייבש באוויר.

3

מלאו שקית ניילון ניתנת לסגירה חוזרת כחצי מלאה בטחב כבול ספגנום רטוב. שים את הזרעים בשקית, מכסה אותם עם אזוב הכבול. סוגרים את שקית הניילון ומניחים אותה על גבי המקרר למשך שלושה ימים.

4

העבירו את שקית הזרעים למקרר, תוך שמירה על 33 עד 41 מעלות למשך 90 עד 150 ימים, תלוי בזן. ערפל את אזוב הכבול במים כאשר הוא מרגיש יבש למגע.

5

שים את הזרעים בשקית, מכסה אותם עם אזוב הכבול
שים את הזרעים בשקית, מכסה אותם עם אזוב הכבול.

ממלאים חדר ילדים או סיר בתערובת מתחילת זרעים. לשתול נצרים קטנים שיוצאים מהזרע הסדוק, לשתול את כל הזרע ואת היורה בעומק 5 סנטימטר. שמור אותם בחדר חם ושטוף שמש, ושמור על האדמה לחה באופן שווה בכל עת.

גזרי עץ רך

1

בחר צילום סופי בריא שאורכו כ-15 סנטימטרים או יותר. חותכים את היורה בזווית הפונה החוצה, באורך של 6 עד 30 סנטימטרים, חותכים אותו ממש מתחת לצומת עלה. שים את החיתוך בדלי מים.

2

מערבבים יחס של 50:50 חול ואזוב כבול ספגנום או 50:50 טחב כבול פרלייט וספגנום. ממלאים מיכל עמוק בתערובת, ולאחר מכן מרטיבים את התערובת במים.

3

צובטים עלים מהחלק התחתון של החיתוך, ומשאירים פקעת עלים בחלק העליון של היורה. פורסים את הקליפה משני הצדדים של 2.50 ס"מ התחתונים של החיתוך. טבלו את האזור הפצוע בתמיסה של הורמון השרשה נוזלי.

4

הכניסו את הקצה הטבול לתוך המיכל, דוחפים אותו לתוך התערובת לכמחצית מאורכה. ערפל עם בקבוק תרסיס מים, ולאחר מכן הנח את המיכל מחוץ לאור שמש ישיר, במקום בהיר וחם. שמור על האדמה לחה באופן שווה בכל עת.