איך לרסס עץ זית כדי לא לייצר זיתים?

תרסיס דיכוי פרי עץ זית יכול לאפשר לעץ לצמוח אך לא להניב פרי
תרסיס דיכוי פרי עץ זית יכול לאפשר לעץ לצמוח אך לא להניב פרי.

אולי שתלתם עץ זית (Olea europaea) כדי שהחצר שלכם תוכל להזכיר לכם את השדות המדהימים של טוסקנה, אבל אולי הייתם מעדיפים לא להתמודד עם הכתמים הכהים שנותרו על הפטיו שלכם מהזיתים הנושרים. תרסיס דיכוי פרי עץ זית יכול לאפשר לעץ לצמוח אך לא להניב פרי. עץ זית ישרוד כשינטוע בחוץ באזורי הצמחים של משרד החקלאות האמריקאי 8 עד 11.

מחזור גידול עץ הזית

לעץ הזית יש את אחד מאורך החיים הארוכים בעולם. לפי Science Times, לעצי זית תוחלת חיים ממוצעת של 500 שנה, וחלקם חיים עד 1500 שנים. שמן זית ופרי עץ הזית הם מזונות עיקריים ברחבי העולם ומעובדים על ידי בני אדם במשך אלפי שנים. עצי זית זקוקים לשמש מלאה ולעונת גידול ארוכה וחמה. אם הם נמצאים בסביבה שבה הם משגשגים, הם יתחילו להניב פירות ברגע שהם יהיו בני חמש או שש. העצים יפיקו יבול גדול יותר ויותר מדי שנה, ויפיקו את מירב הפירות בין 40 ל-50 שנה.

באביב מתחילים להיפתח ניצני פרחי הזית. לאחר היווצרותם המלאה של אשכולות הפרחים, עלי הכותרת נושרים וחושפים את פרי הזית. זה נקרא ערכת פירות. הפרי מוכן לקטיף בסתיו. ריסוס עץ זית נעשה בצורה הטובה ביותר עם שתי יישומי ריסוס, לפני שקיעת הפרי.

דיכוי פרי עץ הזית

ייתכן שתרצה לתרגל דיכוי פרי עץ זית ממגוון סיבות. ראשית, על פי תוכנית ניהול מזיקים משולבת של אוניברסיטת קליפורניה בכל המדינה, ביטול מוחלט של יבול עשוי להיות רצוי מכיוון שאתה רוצה לחסל את ירידת הפרי, או בשל הרצון להגדיל את התפוקה של העץ בשנה הבאה. אם אתה רוצה לקצור יבול, הסרת חלק מהפרי יכולה למנוע עומס יתר. עצים עמוסים מדי מייצרים פירות קטנים ואיכותיים יותר, כך שהסרת חלקם בזמן הנכון יכולה להגדיל את גודל הפרי שברצונך לשמור.

ריסוס עץ זית עשוי להיעשות בריסוס בודד המיושם בפריחה מלאה
ריסוס עץ זית עשוי להיעשות בריסוס בודד המיושם בפריחה מלאה, אך עדיין עשויים להתפתח פרי.

כדי להעלים יבול לחלוטין, יש למרוח מווסת צמיחה של עץ זית בשם חומצה אצטית נפטלין, או NAA, בתמיסה של 150 חלקים למיליון בשני ריסוסים: יש למרוח את הריסוס הראשון יומיים-שלושה לפני הפריחה המלאה ואת הריסוס השני שבוע לאחר מכן..

ריסוס עץ זית עשוי להיעשות בריסוס בודד המיושם בפריחה מלאה, אך עדיין עשויים להתפתח פרי. אם העץ שלך די גדול, השתמש במרסס כוח. עץ גדול עשוי לדרוש חמישה עד 10 ליטרים של תמיסה.

יישום מווסת צמיחת עץ זית

תזמון הוא קריטי בעת שימוש ב-NAA עבור ריסוס עצי זית, על פי אוניברסיטת קליפורניה. תזמון היישום יכול להתבסס על גודל הפרי או על תאריך הפריחה המלא. שתי השיטות עובדות, אבל אם מזג האוויר הופך להיות קר בצורה לא עונתית, השתמש בשיטת גודל הפרי.

בשיטת גודל הפרי יש למרוח תרסיס כאשר קוטר הפרי הצעיר הוא בין 0,13 ל-91 ס"מ. העיתוי הוא 12 עד 18 ימים לאחר הפריחה בדרך כלל, בתנאי מזג אוויר רגילים. חלק מה-NAA מעורבב עם שמן. אין להשתמש ב-NAA מעל טמפרטורות של 32 מעלות צלזיוס או כאשר הוא יבש במיוחד.

זמן פריחה מלא מוגדר כ-80 אחוז מהפרחים פתוחים, 10 אחוז מהפרחים אינם פתוחים ול-10 אחוז מהפרחים נושרים עלי כותרת. כאשר יעד זה מושג, המתן 12 עד 18 ימים ולאחר מכן החל NAA. השתמשו בשיטה זו אם אין שינוי חריג במזג האוויר בין תאריך הפריחה למועד הריסוס.