האם לתת לבזיליקום לעבור לזרע?

מתן אפשרות לבזיליקום להגדיר זרעים בסוף עונת הגידול יבטיח לגננים אספקה של זרעים ברי קיימא ליבול הבזיליקום
מתן אפשרות לבזיליקום להגדיר זרעים בסוף עונת הגידול יבטיח לגננים אספקה של זרעים ברי קיימא ליבול הבזיליקום האביבי שלהם.

בזיליקום (Ocimum basilicum) הוא עשב ארומטי אהוב על בשלנים ביתיים ושפים מקצועיים. צמח רב שנתי רך יליד הים הדרומי ובחלק הדרומי של אסיה, ניתן לגדל בהצלחה בזיליקום בכל אזורי קשיחות הצמחים של משרד החקלאות האמריקאי כשנתי וכרב שנתי באזורי USDA 10 ומעלה. מכיוון שבזיליקום מיובש מאבד את רוב טעמו, העשב משמש כמעט תמיד טרי. עלים צעירים ורכים טומנים בחובם את הטעם הגדול ביותר.

יסודות בזיליקום

גננים ביתיים המגדלים בזיליקום כשנתי צריכים לדחות את מתן הזרעים שלו זמן רב ככל האפשר. מתן אפשרות לבזיליקום להגדיר זרעים בסוף עונת הגידול יבטיח לגננים אספקה של זרעים ברי קיימא ליבול הבזיליקום האביבי שלהם. עם זאת, מתן אפשרות לצמחים לפרוח ולזרע מוקדם מדי בעונה עלול לגרום למותם בטרם עת, וכתוצאה מכך לאובדן של עשבי תיבול טריים לשולחן. בזיליקום גם הופך לעצי לאחר הפריחה, וכתוצאה מכך פחות מהעלים הצעירים הטריים שהטבחים והסועדים אוהבים.

צביטה של פרחים מונעת היווצרות זרעים

גזירת ניצני פרחים ברגע שהם מתחילים להיווצר היא דרך מצוינת למנוע מצמחי בזיליקום לשקוע בטרם עת. מכיוון שבזיליקום הוא צמח רך וגמיש, כל מה שצריך לגיזום נכון הוא זוג מספריים סטנדרטיים לגינה. גיזום קבוע יעודד גם ייצור של גידול חדש רך וטעים.

גננים ביתיים המגדלים בזיליקום כשנתי צריכים לדחות את מתן הזרעים שלו זמן רב ככל האפשר
גננים ביתיים המגדלים בזיליקום כשנתי צריכים לדחות את מתן הזרעים שלו זמן רב ככל האפשר.

גם פרחי בזיליקום אכילים, ותכונות הנוי שלהם הופכות אותם למתאימים להכללה בזרי פרחים מזדמנים לגינה בקיץ, כך שאם כמה פרחים יחלפו על פניך ויפרחו, תוכל לנצל אותם היטב.

הסרה וקצירת זרעים

מכיוון שזרעי בזיליקום קטנים מאוד, גננים ביתיים מאמינים לרוב שיהיה קשה לקצור אותם. רוב הגננים פשוט מאפשרים לצמח לפרוח ולהציב זרע לפני שגוזרים את ראשי הזרעים ותולים אותם הפוך לייבוש. לאחר שהם הפכו שחומים ופריכים, ניתן להניח אותם על משטח ישר ולגלגל בעדינות ולתפעל אותם עד שעטיפות הזרעים משתחררות. זרעים בוגרים הם עגולים ושחורים.

הפסק לצבוט צמחים שישה שבועות לפני תאריך הכפור הראשון הצפוי לקבלת התוצאות הטובות ביותר. בזיליקום מת במהירות לאחר שנחשף לטמפרטורות קפואות.

עצות לאחסון זרעים

לאחר שהזרעים הוסרו בהצלחה מהמארזים שלהם, השתמש במסננת כדי להפריד את הזרעים מכל שאריות חומר צמחי. מסננת דקה עובדת היטב בשל גודלם הקטן של זרעי הבזיליקום. ארוז את הזרעים המנוקים במעטפת נייר או בשקית ניילון אטימה עצמית. יש אנשים שמכניסים את הזרעים למקפיא למשך כמה ימים כדי להבטיח שמזיקים כמו חדקוניות יומתו. אחסן את הזרעים במקום קריר ויבש עד שתהיה מוכן לשתילת האביב.