האם צריך לצבוט את הניצן הראשון של צמח עגבניות?

לאחר ההשתלה, הניחו לצמח העגבניות לבלוט ולפרוח
לאחר ההשתלה, הניחו לצמח העגבניות לבלוט ולפרוח.

הודות לטעם המעולה של עגבניות בגידול ביתי על פני אלו מהחנות, גננים לעתים קרובות מפנים מקום בערוגת הירקות שלהם לפחות לצמח עגבנייה אחד. בין אם תבחרו להתחיל את העגבניות שלכם מזרעים או לרכוש מנות מהמשתלה, צביטה של הפרחים הראשונים לפני השתילה הופכת צמח חזק יותר ברוב המקרים. הבנה מדוע עושים גיזום מסוג זה ואחרים יכולה לעזור לך להחליט אם אלה הם השלבים הכרחיים עבור גינת העגבניות שלך.

שפר את התפתחות השורשים

צביטה של הפרחים של צמחי העגבניות לפני השתלתם בסוף האביב מאפשרת לצמחים לפתח מערכות שורשים חזקות יותר. כדי שהצמח השנתי כמו עגבנייה יפרח, הצמח חייב להסיט אנרגיה מאזורי צמיחה אחרים, כמו הנחת שורשים חזקים. עגבניות בעלות מערכת שורשים חזקה מסוגלות לגשת טוב יותר לחומרי הזנה ולחות מהאדמה והן יציבות יותר בתנאי רוח. עוד עודד את התפתחות השורשים על ידי שתילת ההשתלות כך שרק שלושת הקבוצות העליונות של העלים נמצאות מעל קו האדמה.

לאחר ההשתלה, הניחו לצמח העגבניות לבלוט ולפרוח. אם תמשיך לצבוט לאחור, לא יהיה זמן להאבקה ולפרי.

פרחים ראשונים והאבקה

יתרון נוסף של צביטה של הפרחים והניצנים הראשונים של ההשתלות הוא שסביר להניח שפרחים אלה לא יאבקו. זה נכון במיוחד לפני שהטמפרטורות ביום מגיעות ל-70 מעלות. מתחת ל-70 מעלות, פרחים פחות פתוחים להפריה, ופחות חרקים מאביקים פעילים. במקום להשאיר את הפרחים הראשונים שדוחים אנרגיה אלו על הצמח, הסר אותם כדי שהצמח יוכל להשקיע את האנרגיה שלו בפיתוח גבעולים, עלים ושורשים.

מתי לא לצבוט

הצמח חייב להסיט אנרגיה מאזורי צמיחה אחרים
כדי שהצמח השנתי כמו עגבנייה יפרח, הצמח חייב להסיט אנרגיה מאזורי צמיחה אחרים, כמו הנחת שורשים חזקים.

אם אתם רוכשים צמחי עגבניות לאחר שהקיץ כבר בעיצומו, רצוי להשאיר את הפרחים והניצנים על הצמחים. באזורים שאין להם תקופת גידול ממושכת לגידולים במזג אוויר חם, אתה רוצה שהעגבניות שלך יפרחו בתחילת עד אמצע הקיץ כדי לתת לפרי זמן להבשיל לפני שהטמפרטורות ירדו בסתיו. השארת הפרחים חוסכת לצמח את זמן הפריחה מחדש.

כדי לעודד התפתחות שורשים במקרה זה, הניחו את העגבניות הפורחות כבר עמוק באדמה. שתלו אותם כך שהשורשים ואזור הגבעול עם שלושת קבוצות העלים התחתונות נמצאים מתחת לקו האדמה. תרגול זה משיג את השורשים המקוריים עמוק באדמה ואומר לחלק הקבור של הגבעול להצמיח שורשים נוספים.

גיזום נוסף

כדי להפוך את צמחי העגבניות לניתנים יותר לניהול, יש לתקוע אותם או לכלוא אותם זמן קצר לאחר השתלתם. עגבניות הגדלות על יתדות יש לגזום בחזרה לגבעול עיקרי אחד או שניים. בכל שבוע הסר את הפראיירים שיופיעו בצמתי הגבעולים. עם עגבניות כלובות, השאר שלושה או ארבעה גבעולים עיקריים ואז אל תגזום שוב. גיזום עוזר לשפר את זרימת האוויר כדי להפחית מחלות והופך צמח חזק יותר בסך הכל.

גזום רק בימים מתונים ויבשים לפני שהצמח מתחיל לפרוח. גיזום במזג אוויר רטוב מגביר את הסיכון למחלות, גיזום במזג אוויר חם יכול להלחיץ את הצמח, וגיזום בזמן שהצמח פורח יכול להסיט אנרגיה מהתפתחות הפרי.