האם זרע מתפוח ברנבן יהפוך לעץ תפוח ברברן?

עץ תפוח "בראבורן" המואבק על ידי עץ "פוג'י" יניב תפוחי "בראבורן"
עץ תפוח "בראבורן" המואבק על ידי עץ "פוג'י" יניב תפוחי "בראבורן", אבל אם תשתלו את הזרע מאחד מהתפוחים הללו, התוצאה תהיה בלתי צפויה.

קל לגדל עץ תפוח "בראברן" (Malus domestica "Braeburn") מזרע, אבל תהיה לך המתנה ארוכה לפני שתקבל תפוח, ואין לצפות מה תהיה התוצאה. סוג התפוח שאתה מקבל כאשר אתה שותל זרע תפוח נקבע על ידי האבקה וגנטיקה בסיסית של הצמח.

יסודות שתיל

המונח "שתיל" יכול לבלבל. שתיל הוא מבחינה טכנית עץ שגדל מזרע. המונח משמש גם להתייחסות לעצים קטנים עם שורשים בולטים או חשופים שמוכרים במשתלות. שתילי משתלה הם זרדים של זני תפוח, הנקראים נצר, המושתלים על שורש, זן תפוח המספק את השורשים ואת הגזע. שורשי שורש נבחרים בדרך כלל לפי גודל העץ שהם יפיקו וכמה הם עמידים לקור. זרדי תפוח "בראבורן" שהושתלו על שורש מזן תפוח אחר יניבו בסופו של דבר תפוחי "בראבורן" ולא את תפוחי השורש.

האבקת תפוחים

סוג התפוח שאתה מקבל כאשר אתה שותל זרע תפוח נקבע על ידי האבקה וגנטיקה בסיסית של הצמח
סוג התפוח שאתה מקבל כאשר אתה שותל זרע תפוח נקבע על ידי האבקה וגנטיקה בסיסית של הצמח.

עצי תפוח זקוקים לאבקה מזן אחר של עץ תפוח כדי לייצר תפוחים. האבקה נישאת מפרח לפרח על ידי דבורים. העצים המאביקים צריכים לקבל את אותה תקופת פריחה כדי שהדבורים יוכלו להפיץ את האבקה שלהן. לדוגמה, תפוחי "פוג'י" או "גראני סמית" פורחים שניהם במקביל לתפוחי "בראבורן", כך ששניהם הם זני האבקה מתאימים. עץ תפוח "בראבורן" המואבק על ידי עץ "פוג'י" יניב תפוחי "בראבורן", אבל אם תשתלו את הזרע מאחד מאותם תפוחים, התוצאה תהיה בלתי צפויה. אין לחזות את התוצאה של רבייה אנושית. הדבר נכון גם לגבי תפוחים.

תוצאת שתילת זרעים

אם אתם קונים תפוח "ברייברן" בסופרמרקט, שותלים את הזרע והוא נובט וגדל, התוצאה האולטימטיבית עשויה להיות תפוח שאתם אוהבים, אולי אפילו עדיף על "ברייברן", או שהוא עלול להתברר כאיום. רוב הסיכויים שאחד ממאות התפוח יהיה טוב באותה מידה ואחד מאלפים שהוא יהיה טוב יותר. נוסף על כך, לעצים הגדלים מזרע לוקח שש עד 10 שנים לייצר תפוחים. אם תשתלו עץ קטן שנקנה מהמשתלה, סביר להניח שתקבלו תפוחים תוך שנתיים עד ארבע שנים. גננות שהתנסו בגידול זרעים ייצרו יותר מ-7500 זני תפוחים.

יחידות צ'יל

שעות צינה הן מספר השעות בחורף בין 32 ל-7 מעלות צלזיוס שזן תפוח צריך כדי לייצר תפוחים. עצי "Braeburn" דורשים כ-500 יחידות צינה, כלומר הם צריכים לגדול באזורי קשיות צמחים של משרד החקלאות האמריקאי 9 ו-10. אם אתה שותל את הזרע מסופרמרקט "Braeburn", אינך יודע את יחידות הצינון הנדרשות מהזן המאביק שלו.. אין דרך להקדים את דרישות יחידת הקירור של הכלאה בין "Braeburn" לבין, למשל, "Red Delicious" שיש לו דרישת צינון של 1234 שעות. ייתכן שהעץ שיתקבל לא ישא תפוחים באזור שלך. אזורי USDA רק נותנים את הטמפרטורות הממוצעות של החורף הנמוכות, לא שעות קרירות. אתה יכול לספור שעות צמרמורת בעצמך, אבל סוכני הרחבות מנהלים לעתים קרובות תיעוד של יחידות הצינון באזורם. אם תשתלו זרע מתפוח "בראבורן" שגדל בחצר שלך, אתה לפחות יכול להיות בטוח שהתוצאה תניב תפוחים במקום שבו אתה גר.