איך מעבירים עץ?

ניתן להעביר עץ לסביבה מתאימה יותר
ניתן להעביר עץ לסביבה מתאימה יותר, אך יש להקפיד במיוחד להפחית את כמות הזעזוע לעץ כדי שהעץ יוכל להתאושש בקלות מהמעבר.

עצים גדלים בצורה גרועה כאשר הם ממוקמים קרוב מדי לבניינים או באזורים שאינם מספקים את דרישות אור השמש והאדמה לסוג העץ. ניתן להעביר עץ לסביבה מתאימה יותר, אך יש להקפיד במיוחד להפחית את כמות הזעזוע לעץ כדי שהעץ יוכל להתאושש בקלות מהמעבר. עבור עצים מבוססים הנטועים באותו מקום במשך למעלה משלוש שנים, הדבר מצריך תהליך גיזום שורשים של שלוש שנים. עצים צעירים יותר אינם דורשים זמן התאוששות ארוך לפני ההשתלה. פנו לשירות פינוי עצים להעברת עצים גדולים.

הכנה

1

מדוד את קוטר גזע העץ והכפיל את הנתון הזה בתשע כדי לקבוע את המרחק מהגזע כדי לגזום את השורשים. לדוגמה, גזע עץ בקוטר 5.10 ס"מ דורש עיגול במרחק של 46 ס"מ מהגזע או בקוטר של 91 ס"מ. אתה יכול להניח צינור גינה על הקרקע כדי ליצור את העיגול, ולאחר מכן להעביר את העיגול לקרקע עם ספריי צבע לנוף.

2

חותכים רבע מהעיגול בשני צדדים מנוגדים של העץ בעזרת כף, חותכים 12 עד 46 סנטימטרים לעומק כדי לנתק את השורשים הארוכים. בצע את החתכים הללו במהלך התקופה הרדומה שנתיים לפני הזזת העץ. לעצים צעירים יותר, ניתן לחתוך את כל היקף העיגול בבת אחת רק כמה חודשים לפני הזזת העץ. ניתוק השורשים הארוכים מקדם את הצמיחה של שורשים קטנים יותר המחזיקים את כדור האדמה בשלמותו.

3

חותכים את שני הרבעים הנותרים של המעגל סביב העץ במהלך התקופה הרדומה בשנה השנייה. אפשר עוד שנה שלמה לעץ להתאושש ולפתח שורשים קצרים יותר לפני העברת העץ בפועל. התעלם משלב זה עבור עצים צעירים מכיוון שהעצים הצעירים אינם דורשים תהליך כריתה והתאוששות דו-שלבי.

4

השקה את העץ עמוק יום לפני שאתה מזיז את העץ.

5

אפשר עוד שנה שלמה לעץ להתאושש ולפתח שורשים קצרים יותר לפני העברת העץ בפועל
אפשר עוד שנה שלמה לעץ להתאושש ולפתח שורשים קצרים יותר לפני העברת העץ בפועל.

חתכו עיגול מסביב לעץ במרחק של כ-15 ס"מ מתוך עיגול הגיזום השורשים ועד לעומק של כ-46 ס"מ ביום השתלת העץ. למרות שכבר חתכתם מסביב לעץ כדי לגזום את השורשים מספר חודשים או שנה לפני המעבר, עליכם לחתוך מסביב לעץ כדי לנתק שורשים חדשים וארוכים ולשחרר את העץ מהאדמה.

6

דחוף את האת או את האת מתחת לכדור האדמה של העץ וטלטל את העץ בעדינות כדי לשבור את השורשים התחתונים מהאדמה. מקם מחדש את האת שלך בצד הנגדי של העץ וחזור, ואז המשך סביב העץ עד שכדור האדמה נראה רופף.

7

חותכים שורשים בתחתית כדור האדמה עם זוג גזם עוקף או מזמרה, אם ישים. ייתכן ששלב זה לא יידרש אם השורשים מתפרקים באופן טבעי כאשר אתה מכניס את האת או האת מתחת לכדור האדמה.

פינוי ושתילה

1

חפרו בור פי שניים עד שלוש מקוטר ועמוק בדיוק כמו כדור האדמה. בחר מיקום המספק את צורכי אור השמש והאדמה עבור מיני העצים ושנמצא במרחק של לפחות 20 מטרים מהבית שלך או מבניינים אחרים. עצים שגדלים מאוד דורשים מרחק נוסף מבניינים. אם העץ דורש אדמה פורייה עם ניקוז טוב, ניתן לשלב חומרים אורגניים, כגון קומפוסט ועובש עלים, כדי לשפר את האדמה.

2

הרם צד אחד של כדור האדמה בעזרת האת או האת והחלק חתיכת יוטה מתחת לכדור האדמה. ייתכן שיהיה עליך להרים את כדור האדמה מכמה צדדים כדי לעבוד את היוטה מתחת לכדור האדמה כולו. אם תרצה, קשר את הענפים בחוט כדי להקל על הטיפול בעץ.

3

הרם את העץ מהחור ואל מריצה או עגלת גינה, אם תרצה. אל תרים את העץ בגזע. במקום זאת, השתמש ביוטה כדי לעזור להרים את העץ ולשמור על כדור האדמה שלם סביב השורשים. משימה זו עשויה לדרוש מספר אנשים, בהתאם לגודל העץ.

4

אסוף את קצוות היוטה סביב כדור האדמה ואבטח על ידי קשירת חוט רך סביב תא המטען.

5

גזע עץ בקוטר 5.10 ס"מ דורש עיגול במרחק של 46 ס"מ מהגזע או בקוטר של 91 ס"מ
לדוגמה, גזע עץ בקוטר 5.10 ס"מ דורש עיגול במרחק של 46 ס"מ מהגזע או בקוטר של 91 ס"מ.

העבר את העץ למקום השתילה החדש. מריצה או עגלת גינה הופכים את המשימה הזו להרבה יותר קלה, או שתוכלו לגייס עזרה ולשאת אותה למקום החדש.

6

הנח את העץ בעדינות בבור השתילה ושחרר את היוטה. אתה יכול להסיר את כל פיסת היוטה בזהירות מבלי להפריע לכדור האדמה או לפרוק את היוטה מסביב לחלק העליון של כדור האדמה ולהשאיר את היוטה בתוך החור להתפרק בעצמו.

7

מלאו את החור בתערובת של אדמת גינה מתוקנת בקומפוסט מוגמר, כבול ספגנום וחול גס כדי לשפר את פוריות הקרקע והניקוז. עליך לשתול את העץ לעומק השתילה המקורי להצלחה הטובה ביותר.

8

השקה ולדשן את העץ בו זמנית, באמצעות דשן מסיס במים המוסף לאספקת המים. הוסף עוד אדמה לפי הצורך אם האדמה שוקעת כאשר אתה משקה את העץ.