איך לגזום עצים מתים על זלזלת?

בעוד שעץ זלזלת יכול למות כתוצאה מפציעה או גיל
בעוד שעץ זלזלת יכול למות כתוצאה מפציעה או גיל, מחלה היא סיבה שכיחה נוספת לעצים מתים.

כללי הגיזום של זלזלת (Clematis spp.) הופכים די מבלבלים מכיוון ששיטות הגיזום משתנות בין סוגים שונים של זלזלת ומתי הם פורחים. גדל באזורי קשיחות צמחים של משרד החקלאות האמריקאי 3 עד 11, חלק ממיני זלזלת פורחים בצמיחה של השנה הקודמת ויש לגזום לאחר הפריחה על מנת לשמר את ניצני הפרחים, בעוד שאחרים פורחים בצמיחה חדשה ויש לגזום אותם באביב. למרבה המזל, לעץ מת אין ניצנים פעילים לשימור ויש לגזום אותו בזמן שהוא מתרחש על מנת לשמור על מראה מסודר.

1

המתן עד שניצני העלים יתנפחו או שהגפנים יעלמו באביב לפני גיזום עצים מת. לאחר התפתחות עלים, בדוק את הצמח כדי למצוא את העצים המתים שיש לגזום. קשה להבחין בין עצים חי למתים כאשר זלזלת רדום מכיוון שהצמח כולו נראה חסר חיים.

2

חיטוי מזמרה בתמיסה של 1 חלק אקונומיקה כלור ו-9 חלקים מים.

3

עקבו אחר גפן מתה לנקודת המוצא שלה או לחלק החי של הגפן אם רק חלק מהגפן מת.

4

המתן עד שניצני העלים יתנפחו או שהגפנים יעלמו באביב לפני גיזום עצים מת
המתן עד שניצני העלים יתנפחו או שהגפנים יעלמו באביב לפני גיזום עצים מת.

חותכים את הענף המת כ-0.60 ס"מ מחוץ לאיגוד הענפים החי או, אם הענף מת רק חלקית, גזרו לפחות 15 ס"מ מחוץ לשטח המת. בצע חתך בזווית כלפי מטה כך שהמים מתנקזים בקלות מהחתך, ומונעים את הסיכון לבעיות פטרייתיות.

5

יש לחטא את הגוזמים בתמיסת האקונומיקה מיד לאחר ביצוע כל חתך גיזום. בעוד שעץ זלזלת יכול למות כתוצאה מפציעה או גיל, מחלה היא סיבה שכיחה נוספת לעצים מתים. עדיף להניח שכל הענפים מתו כתוצאה ממחלות ולחטא בין חתך לחתוך כדי להימנע מהפצת מחלות לחלקים אחרים של הזלזלת.