איך להפיץ גרברה?

הדרך הקלה ביותר להפיץ גרברה היא באמצעות זרע
הדרך הקלה ביותר להפיץ גרברה היא באמצעות זרע.

יליד דרום אפריקה, חיננית הגרברה (Gerbera jamesonii) מייצרת פרחים גדולים בצבעים מרהיבים דמויי חיננית. גודלם של פרחים בודדים נע בין 2 ל-13 סנטימטרים בקוטר ומגיעים בצבעים של אדום, כתום, צהוב, לבן וורוד. הרדי במשרד החקלאות האמריקאי צמח באזורי קשיחות 9 עד 11, צמחים רב שנתיים רכים אלה מעדיפים אור שמש מלא ואדמה קלה ופורייה מתנקזת במהירות. הדרך הקלה ביותר להפיץ גרברה היא באמצעות זרע. התחל זרעים תשעה עד 12 שבועות לפני תאריך הכפור האחרון באביב באזור שלך.

1

יוצקים חלקים שווים פרלייט, ורמיקוליט וטחב כבול ספגנום לתוך דלי. מערבבים את החומרים יחד עם מקל עד שהם מתערבבים היטב. הוסף מים ממזלף למדיה לאט כדי להרטיב אותו.

2

ממלאים סיר בגודל 10.20 ס"מ עד 3.20 ס"מ מתחת לחלק העליון בתערובת המדיה. הדק את המדיה כדי להסיר כיסי אוויר. הוסף מדיה נוספת, במידת הצורך, כדי לשמור על הרמה המתאימה.

3

מניחים זרע אחד או שניים במרכז הסיר על גבי המדיה. מכסים את הזרעים בשכבה בעומק 0.30 ס"מ של ורמיקוליט.

4

ממלאים סיר בגודל 10.20 ס"מ עד 3.20 ס"מ מתחת לחלק העליון בתערובת המדיה
ממלאים סיר בגודל 10.20 ס"מ עד 3.20 ס"מ מתחת לחלק העליון בתערובת המדיה.

מניחים שקית ניילון שקופה מעל הסיר. משוך את הקצוות שלו 2 עד 8 סנטימטרים כלפי מטה מצדי הסיר. עטפו גומייה סביב הסיר מעל קצוות השקיות כדי להחזיק אותו במקומו. השקית תכלא לחות מתאדה, תעלה את רמת הלחות מעל הזרעים.

5

הנח מחצלת חום על משטח שטוח בחדר המקבל לפחות שמונה שעות של אור שמש בהיר ושומר על טמפרטורה קבועה של 21 מעלות צלזיוס. מקם את המחצלת הרחק מפתחי חימום וקירור ובאור שמש בהיר ועקיף. הפעל את המחצלת והגדר את הטמפרטורה שלו ל-70 עד 24 מעלות צלזיוס. מניחים את הסיר על גבי המחצלת.

6

בדוק את המדיה בסיר כל יומיים-שלושה לאיתור סימנים לאובדן לחות. הסר את שקית הניילון והרגיש את האדמה עם האצבע. השקה את הסיר אם 0.60 ס"מ העליון של האדמה מרגיש יבש. יוצקים את המים באיטיות לסיר כדי למנוע שטיפת המדיה מהזרעים. החלף את שקית הניילון. שימו לב לנביטה שבעה עד 21 ימים לאחר השתילה.

7

מוציאים את השקית מהסיר כאשר חינניות הגרברה נבטו. הזיזו את הסיר ממחצלת החום ואל אור שמש ישיר. צמצמו את ההשקיה עד להתייבשות 2.50 ס"מ העליונים של האדמה. שופכים את המים באיטיות ישירות לסיר כדי להימנע מהתזת השתיל. אל תאפשר לתקשורת להפוך רטובה.

8

דשן את השתיל פעם בשבוע עם דשן מסיס במים 10-10-10 חנקן, זרחן ואשלגן ברגע שהוא מפתח שלוש קבוצות של עלים אמיתיים. מערבבים 0.5 כפית דשן עם 1 ליטר מים. יוצקים את הדשן ישירות לסיר. יש למרוח את הדשן במקום השקיה.