איך להפיץ חבוש פורח?

אחסן את זרעי החבוש הפורחים בשקית ניילון במקרר לתקופה של 60 עד 90 יום
אחסן את זרעי החבוש הפורחים בשקית ניילון במקרר לתקופה של 60 עד 90 יום.

Chaenomeles japonica, Chaenomeles cathayensis ו-Chaenomeles speciosa הם זנים של השיח הידוע בדרך כלל כחבוש פורח. השיח גדל באזורי הקשיחות של משרד החקלאות האמריקאי 4 עד 8, והוא צמח יליד סין. חבוש פורח ידוע בתצוגה הראוותנית של פריחה ורודה, אדומה או צהובה בתחילת האביב. העלווה מתפתחת כשהפריחה דועכת. הריבוי מתבצע באמצעות זרעים או ייחורים מושרשים. זרעים חייבים לעבור תהליך המכונה ריבוד - תקופת הקפאה והפשרה - לצורך נביטה. ייחורים שנלקחו משורש הצמיחה של השנה הקודמת תוך 4 עד 6 שבועות ומייצרים שכפול מדויק של שיח האם. זה ידוע בתור התפשטות א-מינית.

ריבוי מייחורים

1

ערבבו חלקים שווים של חול גס ואדמת עציצים איכותית יחד, ומלאו מיכל גידול עד סנטימטר אחד מהחלק העליון. השקה את מצע הגידול ביסודיות כך שלא יישארו כיסי אדמה יבשים. צור חורי שתילה ברווח שווה במצע הגידול עם דיבל או עיפרון.

2

חותכים מספר גזירי גבעולים בגודל 6 עד 20 ס"מ מהצמיחה של השנה הקודמת. קוטר הגבעולים צריך להיות של עיפרון. משאירים את העלים העליונים שלמים, מסירים את העלווה שנותרה מהגבעול. נקדו את החלק התחתון של כל חיתוך גזע כדי לחשוף את שכבת הקמביום מתחת לקליפה.

3

יוצקים כ-2 כפות. של תרכובת השתרשות IBA לתוך כוס נייר. טובלים את הקצוות המחורצים של גזרי החבוש הפורחים בתרכובת ההשרשה. הדביקו את הייחורים לתוך חורי השתילה לעומק של שלושה סנטימטרים. מוצקים את האדמה סביב הייחורים.

4

הכנס שיפודי עץ באופן שווה סביב הקצה החיצוני של מיכל הגידול כדי להרחיק את הפלסטיק מהגזרים. כסו את מיכל הגידול בניילון או שקית שקופה והעבירו את המיכל למקום חמים באור בהיר. הימנע מאור שמש ישיר שעלול לגרום לחום מוגזם בתא הגידול.

5

בדוק את המיכל לפחות פעם ביום כדי לאוורר את החדר ולבדוק אם יש סימני מחלה או עובש. הסר ייחורים נגועים. ערפל במים צלולים אם האדמה נראית יבשה. החלף את הפלסטיק לאחר כל בדיקה.

6

משכו בעדינות את גזרי החבוש הפורחים לאחר כ-4 שבועות כדי לבדוק את צמיחת השורשים
משכו בעדינות את גזרי החבוש הפורחים לאחר כ-4 שבועות כדי לבדוק את צמיחת השורשים.

משכו בעדינות את גזרי החבוש הפורחים לאחר כ-4 שבועות כדי לבדוק את צמיחת השורשים. החיתוך יתנגד למשיכה אם מערכת השורשים קיימת. הסר את הפלסטיק ואפשר לצמחים החדשים לצמוח ללא הפרעה למשך חודש נוסף. השתלה לתוך מיכלים נפרדים. חשפו את הצמחים החדשים לחלק מוצל של הנוף למשך כשעה בכל יום כאשר טמפרטורות הלילה נשארות מעל 18 מעלות צלזיוס.

7

הגדל את הזמן בחוץ בכל יום עד שהצמחים יישארו בחוץ לצמיתות. הגדל את החשיפה לאור השמש ככל שאתה מגדיל את הזמן בחוץ. ברגע שהצמחים מגיעים לגובה של מטר אחד ונשארים בחוץ למשך הלילה ללא נזק, שתלו את החבוש הפורח בנוף היכן שתרצו.

ריבוי מזרעים

1

אחסן את זרעי החבוש הפורחים בשקית ניילון במקרר לתקופה של 60 עד 90 יום. התקופה הקרה והכניסה חזרה לחום נקראת ריבוד. הטקטיקה הזו מרמה את הזרעים לחשוב שהחורף בא והלך.

2

מלאו מגש גידול באדמת עציצים איכותית. מרטיבים את האדמה, מפזרים את הזרעים על האדמה ודוחסים אותם אל פני השטח. הזרעים צריכים אור כדי לנבוט. מכסים את המגש בניילון שקוף ומניחים אותו במיקום בהיר.

3

מסירים את הניילון ברגע שרוב הזרעים נובטים. סובב את המגש כשהשתילים גדלים כדי לשמור על צמיחה אחידה. אם השתילים גדלים לגובה או דק, הגדילו את כמות האור לצמחים.

4

השתלו את השתילים לתוך מיכלים נפרדים לאחר שתי קבוצות של עלים אמיתיים להתפתח. שמור על האדמה לחה אך לא לחה. ממשיכים לגדל את הצמחים עד שהם מגיעים לגובה של כ-30 סנטימטרים.

5

התאקלמו את צמחי החבוש הפורחים לחיק הטבע בתחילת עונת הגידול החיצונית. השתלו את הצמחים הצעירים במקומם הקבוע בנוף בעונת השתילה.