כיצד משפיע מרווח הצמחים על תפוקת הדלעת?

מרווח הדלעת משפיע על מספר וגודל הפירות על הגפנים
בין אם היא דלעת מיניאטורית או ענקית שוברת שיאים, מרווח הדלעת משפיע על מספר וגודל הפירות על הגפנים.

הפירות הכתומים של הדלעת (Cucurbita pepo) גדלים על גפנים רחבות ידיים שאורכם נע בין 3 ל-20 מטרים בהתאם לזן. בין אם היא דלעת מיניאטורית או ענקית שוברת שיאים, מרווח הדלעת משפיע על מספר וגודל הפירות על הגפנים. בנוסף לזני הכתומים, הפירות עשויים להיות אדומים, צהובים, אפורים או לבנים עם קליפה חלקה או גבשושית.

עצה

כאשר שותלים דלעות קרוב מדי זו לזו, הגפנים מתחרות על חומרים מזינים ומים. הפרחים והפירות הצעירים עלולים לרדת, והדלעות הנותרות לא יגדלו לגודלן המלא.

בחר זן דלעת

לפני שתתחיל, קבע כמה מקום תוכל להקדיש למדבקת הדלעת שלך. אם התשובה היא "אין", מסיק לשולחן מציין שניתן לשתול זן חוסך מקום במיכל של 10 ליטר. הוסף סורג כדי שיגדל ויקבל את אור השמש וזרימת האוויר המקסימלית. מצד שני, אם יש שטח גדול ולא מנוצל בחלק האחורי של 40, אתה יכול לגדל מספר זנים או לרכז את המאמצים שלך בטיפוח דלעת ענקית.

הדלעת הקטנה ביותר כוללת את 'בייבי בו' הלבן ואת 'ג'ק בי ליטל' הכתום. שניהם מייצרים פירות אכילים ברוחב 2 עד 7,60 ס"מ על גפנים באורך 10 מטרים שניתן לסבבה. ' Cherokee Bush ' היא דלעת כתומה קלאסית במשקל 5 עד 4 ק"ג עם גפנים באורך 4 עד 5 מטרים. דלעת חומה משובחת המועדפת על ידי שפים היא ' מוסקה דה פרובאנס '. הגפנים באורך של 6 עד 8 מטרים מניבות פירות של 9 ק"ג.

זנים עוצרי תנועה כוללים את ה-"Ppitas Hybrid" הצהוב והירוק, "Jarrahdale" כחול-ירוק, "בובת פורצלן" הוורודה ו-"Knucklehead" היבלת באופן טבעי. משמשים לקישוט או מאודים לארוחת ערב, הדלעות יוצאות הדופן הללו טעימות בדיוק כמו אחיהם להכנת פשטידות, כמו ' פאי סוכר מתוק מוקדם '. הדלעות הגדולות באמת, כמו 'ביג מקס', משתנות בגדלי הפירות ובמקום הדרוש לגפנים. עם גפנים של 6 מטר בלבד, 'ביג מקס' מאפשר לך לגדל דלעת במשקל 70 עד 45 ק"ג בחלל קטן יחסית. 'Atlantic Giant' מייצר עד 91 ק"ג פירות כתומים על גפנים בגובה 8-12 מטר.

הכינו את מיטת הגינה

אתה יכול להסיר את הגרעינים והקליפה ואז גם את הדלעת או לאדות ולמחית את הבשר
לחלופין, אתה יכול להסיר את הגרעינים והקליפה ואז גם את הדלעת או לאדות ולמחית את הבשר.

בחר מיקום שטוף שמש ומנוקז היטב שבו לגפני הדלעת יהיה מקום לשוטט. הסירו עשבים שוטים, צמחייה, מקלות וסלעים ואז חפרו פנימה 2 או 10 ס"מ של זבל מפורק היטב וקומפוסט לעומק של 12 עד 38 ס"מ. גררו את האדמה המתוקנת לתלוליות בגובה 15,20 ס"מ ו-24 עד 91 ס"מ. כדי לחמם את האדמה, כסו את ערוגת הדלעת ביריעת פלסטיק שחורה.

אם המקום שטוף השמש בגינה הוא גם ביצי או שהאדמה דלה מאוד, שקול לבנות ערוגות מוגבהות של לוחות, לבנים, בלוקי בטון או אפילו בולי עץ ישנים. קרקפו כל צמחייה ולאחר מכן בנו מצע בגובה של 12 עד 61 ס"מ. אם גופרים או מכרסמים הם בעיה, גלגל בד חומרה על האדמה ולאחר מכן כסה בשכבה עבה של עיתונים או קרטון. מלאו את המיטה בקומפוסט, זבל מפורק היטב, אזוב כבול או קוקוס וחול.

לחלופין, מלאו מיכלים של 10 ליטר בתערובת עציצים עשירה או שילוב משלכם של חלקים שווים קומפוסט, קוקוס קוקוס/אזוב כבול ופרלייט. אם אתה גנן חסכן, אתה יכול להוסיף גם חלק אחד של אדמת גינה. הוסף סבכה יציבה עבור הגפנים הנמרצות.

לשתול את הזרעים

המתן עד שיחלוף כל הסיכוי לכפור וטמפרטורת הקרקע תגיע ל-21 מעלות צלזיוס. באקלים קריר יותר, צמחי בוני ממליצים לחתוך חור ביריעת הפלסטיק ולשתול שניים עד שלושה זרעים בעומק 2.50 ס"מ ובמרחק של 46 ס"מ זה מזה במרכז כל תל. כל תל יכול לתמוך בצמח דלעת אחד או שניים. כדי להאיץ את הנביטה, קובץ קלות את קצוות הזרעים ולאחר מכן השרו לילה במים חמים לפני השתילה. ב-70 מעלות, זרעי הדלעת ינבטו תוך חמישה עד 10 ימים.

אתה יכול גם להתחיל זרעים בתוך הבית שבועיים עד ארבעה שבועות לפני תאריך הכפור האחרון. הכן עציצי נייר או כבול מתכלים בגודל 10,20 ס"מ על ידי מילוים בתערובת לחה שמתחילה זרעים. מניחים את העציצים על מגש ולאחר מכן לוחצים שני זרעים בעומק 2.50 ס"מ בכל סיר. מניחים את מגש הסירים על מחצלת חום זרעים ומכסים אותם בניילון נצמד. כאשר השתילים מופיעים, הנח את המגש במקום חם ומואר.

לאחר שהזרעים נבטו, גזרו את השתילים החלשים ביותר בעזרת מספריים מעוקרות כך שיהיה רק צמח אחד בכל עציץ וצמח אחד או שניים לכל תלולית. לפני ההשתלה, הסר את המחצית העליונה של הסיר המתכלה כך שהוא ייקבר לחלוטין באדמה. אם הסיר נחשף, הוא ירחיק את הלחות משורשי הדלעת.

מרווח דלעת בגינה

דלעות זקוקות להרבה מקום להשתרע. הצמחים הם מאכילים כבדים ויתחרו על מים וחומרי הזנה אם הם ישתלו קרוב מדי זה לזה. הצפיפות מלחיצה את הצמחים, שעלולים להפיל את הפרחים או הפירות שלהם, והפירות הנותרים עשויים להיות קטנים מהרגיל. בנוסף, כאשר שותלים קרוב מדי זו לזו, הגפנים עולות מעל פני הקרקע במסה סבוכה. זה מונע מהם להשתרשות בצמתים, מה שעוזר לתמוך בצמיחת הגפנים.

בין אם שותלים זרעים או מוצאים השתלות, מרווחים את התלוליות במרחק של 6 עד 8 מטרים זה מזה. אם אתם שותלים דלעות בשורות, מרווחים את הזנים הקומפקטיים במרחק של 2 עד 3 מטרים זה מזה ואת הזנים הגדולים במרחק של לפחות 5 מטרים זה מזה או לפי הוראות האריזה. מרווח שורות במרחק של 6 עד 10 מטרים זה מזה.

אפשר לשתול דלעות ליד קרובי משפחתם, כמו דלעת חמאה (Cucurbita moschata). מרווח דלעת זהה למעשה למרווח דלעת. בעוד שדלעות ודלעת יכולים להאבקה, זה לא משפיע על הפירות של השנה. עם זאת, אם תשמרו את הזרעים ההיברידיים, הם עשויים להפיק פירות שונים לחלוטין מצמחי האם.

שמור על הדלעות שלך

מסיק לשולחן מציין שניתן לשתול זן חוסך מקום במיכל של 10 ליטר
אם התשובה היא "אין", מסיק לשולחן מציין שניתן לשתול זן חוסך מקום במיכל של 10 ליטר.

שמור על האדמה לחה באופן שווה בזמן שהגפנים, הפרחים והפירות מתפתחים. מערכת השקיה בטפטוף מורחת מים על כדור השורשים מבלי להרטיב את העלווה. דלעות זקוקות לפחות 2.50 ס"מ מים מדי שבוע. שכבה עבה של מאלץ מתחת לגפנים עוזרת להתאדות אטית מהאדמה.

האלמנך של החקלאי הוותיק ממליץ ליישם דשן עתיר חנקן כאשר שתילי הדלעת מגיעים לגובה מטר אחד. כאשר הגפנים באורך של כמה מטרים אך לפני פריחת הצמחים, יש למרוח דשן 5-10-10 עתיר זרחן בשחרור איטי. הלבישו כל צמח כל שבועיים עם תה קומפוסט או תמיסת תחליב דגים מדוללת לחצי כוח. השקה תמיד לאחר הדישון.

עקוב אחר הדלעות לאיתור סימנים של מזיקים או מחלות פטרייתיות. קטפו ידנית חיפושיות, שבלולים, חלזונות ומזיקים אחרים לפי הצורך או ריססו את העלווה בשמן נים מוקדם בבוקר או מאוחר בערב. מכסים את החלק העליון והתחתון של העלים בתמיסה. גזום את הגפנים כדי להגביר את זרימת האוויר ולהסיר גפנים ועלווה שמראים סימנים של נבול חיידקי או מחלות פטרייתיות. עקר את להבי המספריים או גזמי הסדן שלך באלכוהול או ליסול כדי למנוע התפשטות מחלות.

קוטפים את הדלעות

הדלעות שלך מוכנות לקטיף בין 90 ל-120 ימים לאחר שתילת הזרעים. כאשר הדלעת בשלה, הקליפה הירוקה משתנה לצבעה הבוגר. הקליפה הופכת קשה. העלים על הגפן מתחילים לנבול ולהשחים.

חותכים את הדלעת מהגפן המיובשת בעזרת גזמי סדן. הקפידו ללבוש כפפות והגנה על העיניים מכיוון שהגפנים קשות וקוצניות. השאר 3 או 10 סנטימטר מהגבעול מחובר לדלעת. מניחים את הדלעות בשמש ושומרים אותן ב-75 עד 80 מעלות למשך שבועיים. לאחר ריפוי, אחסן את הדלעות במקום יבש ומאוורר היטב ב-50 עד 55 מעלות.

אתה יכול לאחסן דלעות נרפא במשך שלושה עד שישה חודשים. לחלופין, אתה יכול להסיר את הגרעינים והקליפה ואז גם את הדלעת או לאדות ולמחית את הבשר. מחית דלעת קפואה יכולה להישמר במקפיא עד שישה חודשים.