איך לשתול גפני קיסוס?

בחר מיקום חיצוני לח ומוצל כדי לשתול גפני קיסוס בסתיו או בתחילת האביב
בחר מיקום חיצוני לח ומוצל כדי לשתול גפני קיסוס בסתיו או בתחילת האביב.

גפני קיסוס גדלות במהירות והם מטפסים נלהבים. הם סובלים היטב צל, מה שהופך אותם לאידיאליים לשימוש כצמחי בית או ככיסויי קרקע מתחת לעצים. הצמחים משמשים גם בסלסילות תלויות ולטיפוס על קירות וגדרות; עם זאת, אם נותנים להם לגדול ישירות על בנייה, השורשים האוויריים הקטנים שלהם עלולים לגרום לנזק קבוע. קיסוס יפני (Hedera rhombea) וקיסוס פרסי (Hedera colchica) הם זנים מתאימים לשתילת נוף בקליפורניה, וקיסוס רוסי (Hedera pastuchovii) גדל לעתים קרובות בבית. קיסוס יפני מתאים לאזורי קשיחות צמחים של משרד החקלאות האמריקאי 8 ו-9 ולקיסוס פרסי לאזורים 5 עד 9. מדינות רבות, כולל קליפורניה, רואות קיסוס אלג'יראי (Hedera canariensis) וקיסוס אנגלי (Hedera helix) מינים פולשים שאסור לשתול.

1

בחר מיקום חיצוני לח ומוצל כדי לשתול גפני קיסוס בסתיו או בתחילת האביב. חפרו באדמה כדי לשחרר אותה וערבבו שכבה של קומפוסט או זבל רקוב באורך 7.60 ס"מ עם האדמה.

אם אתה רוצה לגדל גפני קיסוס במיכל, תכנן לשתול גפן בודד בעציץ קטן או שתיים או שלוש גפנים בעציץ גדול יותר. מלאו את המיכל בתערובת עציצים המכילה חלקים שווים אדמת עציץ, אזוב כבול ופרלייט.

2

קיסוס יפני מתאים לאזורי קשיחות צמחים של משרד החקלאות האמריקאי 8 ו-9 וקיסוס פרסי לאזורים 5 עד 9
קיסוס יפני מתאים לאזורי קשיחות צמחים של משרד החקלאות האמריקאי 8 ו-9 וקיסוס פרסי לאזורים 5 עד 9.

חפרו בור באדמה המוכנה גדולה מספיק כדי להכיל כדור שורש אחד של גפן קיסוס. הסר את הקיסוס מסיר חדר הילדים שלו, והנח אותו בחור. מלאו את שארית החור באדמה וסחוט את האדמה. חפרו בור נוסף עבור כל גפן קיסוס, מרווחים את החורים כך שהצמחים יהיו במרחק של כ-1 עד 2 מטרים זה מזה אם הם גדלים בחוץ. מרווח של 1 מטר מאפשר לצמחים למלא שטח בתוך שנה אחת; הרחיקו את הצמחים אם אין צורך בכיסוי מהיר של האזור. שתלו כל גפן קיסוס באותו אופן שבו שתלתם את הצמח הראשון.

3

השקה את גפני הקיסוס שזה עתה נטוע באופן קבוע כדי לשמור על האדמה לחה אך לא רטובה. אפשר לאדמה להתייבש מעט בין מפגשי השקיה.

4

הנח שכבה של 2 עד 7.60 ס"מ של חיפוי אורגני, כגון קומפוסט או קש, מתחת לקיסוס ומסביב.

5

יש למרוח דשן לשימוש כללי על קיסוס בחוץ פעם בחודש במהלך האביב והקיץ. שדר דשן למטרות כלליות כגון דשן המיועד כ-10-10-10 על פני ערוגות קיסוס חיצוניות מבוססות. אם רצוי גידול קיסוס מהיר, השתמש בדשן עתיר חנקן, כגון דשן המסומן כ-12-4-8; יש למרוח אותו בהתאם להוראות אריזת הדשן. השקה את האתר לאחר מריחת דשן כדי למנוע שריפת עלווה הקיסוס.

דשן קיסוס הגדל במיכל מדי חודש עם דשן צמח בית עלווה לפי הוראות האריזה שלו.