תוכניות לגן ורדים פשוט

גן ורדים יעיל אך פשוט מורכב משלושה ורדים שיחים בערוגה מוקפת בצמחים חד-שנתיים פורחים
גן ורדים יעיל אך פשוט מורכב משלושה ורדים שיחים בערוגה מוקפת בצמחים חד-שנתיים פורחים, רב שנתיים או ורדים מיניאטוריים.

רוז מאניה מתעלה באופן היסטורי על מכשולים לא נוחים. אירועי קיסרים רומיים ייבאו ורדים מעמק הנילוס כדי שיוכלו להתענג על הרים של עלי כותרת. נזירים אירופאים סגפניים כלפי חוץ התענגו בשקט על שושנים של בית מרקחת, לאורך כל ימי העידן האפלים המתרחקים מהמותרות. במהלך מלחמות נפוליאון, החום של הציים הנלחמים התקרר באופן זמני כדי להעביר ורד סינית (Rosa indica fragrans) עבור תוכנית הגידול של הקיסרית ג'וזפין בשאטו דה מלמיסון. למרות זמן ומקום מוגבלים, גננים מודרניים נהנים לטפח ורדים זמינים באופן נרחב בגינות פשוטות.

תכנן את האקלים שלך

ורדים (Rosa spp.) מתאימים בדרך כלל לאזורי קשיחות צמחים 4 עד 10 של משרד החקלאות של ארה"ב, עם שונות מסוימת בין צמחים בודדים 0€ דירוגי אזור A קובעים במידה רבה את קשיחות הקור, אז אפשר לתנאים מקומיים נוספים לקבוע את הבחירות שלך. במקומות חמים בפנים הארץ, צל מנומר אחר הצהריים מגן על פריחת ורדים עדינה, בעוד שושנים באקלים חוף ערפילי מעריכים שעות אור שמש ממושכות. בכל אזור, בחר אתר שמקבל מינימום של חמש שעות של אור שמש בכל יום, במיוחד בעונת הגידול. משתלות מקוונות ומקומיות בעלות מוניטין מספקות מידע סובלני לאקלים עם כל הצעה.

תכננו את הגינה

ורדים ריחניים מעצימים את ההנאה מאזור גינה או גינת חיתוך
ורדים ריחניים מעצימים את ההנאה מאזור גינה או גינת חיתוך.

צייר את המיקום הפוטנציאלי של ורדים וצמחים נלווים, לפי גדלים שלהם בבגרות, על נייר גרפי. יועץ גינון הוורדים מייקל מריוט מ- David Austin Roses מציע לאפשר רווח של כ-2 מטרים בין ורדים בוגרים מאותו זן, ו-3 עד 5 מטרים של מרווח בין זנים שונים. השתמש במבנים קיימים כדי לתמוך במטפסים, ומיקום מקומות ישיבה, עם גישה לאבן מדרגות, בין הוורדים או מולם. לדברי מריוט, ורדים מזן בודד שנשתלו בקבוצות צמודות של שלושה משפיעים בצורה דרמטית. גן ורדים יעיל אך פשוט מורכב משלושה ורדים שיחים בערוגה מוקפת בצמחים חד שנתיים פורחים, רב שנתיים או ורדים מיניאטוריים. שתי קבוצות כאלה, עם ספסל בגינה ביניהן, יוצרות מפלט בגינה. חצר מוקפת חומה מספקת הזדמנות לגבול ורדים בגובה מדורג מגובה במטפסים או בשיחים וממולא בפלריבונדות ומיניאטורות. קצוות גבול מעוקלים מרחיבים חזותית חללים קטנים.

הכן את האתר

ורדים מעדיפים אדמה מנקזת היטב, מועשרת אורגנית עם רמת pH ניטרלית עד מעט חומצית. חפרו את כל המיטה בעומק של לפחות מטר אחד כדי לשחרר את האדמה. לחילופין, חפור חורים מרווחים ואינדיווידואלים, בעומק וברוחב של 2 מטרים לפחות, עבור כל שיח שושנים בגודל גלון. תקן את האדמה, עבור מיטת הגינה או חורים בודדים, עם קומפוסט אורגני. שקול התקנת ערוגות מוגבהות עבור ורדים בגנים שבהם האדמה היא חימר כבד או דחוסה בצורה גרועה. זה הזמן להתקין קווי מים; מערכת השקיה בטפטוף מונעת בזבוז על ידי אספקת מים ביעילות לצמחים בודדים. כדי להפחית את היניקה, לעודד השתרשות ולייצב את שיח הוורדים, מייקל מריוט ממליץ לשתול ורד מושתל עם איחוד הניצנים 2 עד 8 סנטימטרים מתחת לפני הקרקע. גינות ורדים הכוללות מגוון צמחים פורחים משלימים ומתנהגים היטב מושכים חרקים מועילים ותורמים לסביבת גידול בריאה.

ורדים מומלצים

ורדים ריחניים מעצימים את ההנאה מאזור גינה או גינת חיתוך. שיחים ורודים ריחניים כוללים את "מרי רוז" האנגלית ו"שושנה אלנוויק". "מרגרט מריל" ו"אייסברג" הן פלוריבודות לבנות ריחניות במיוחד. "מר לינקולן", תה היברידי אדום כהה, תורם גובה אלגנטי ובושם לכל גן ורדים. שימו דגש על הרגלי פריחה ראוותניים במיוחד עבור ורדים שיראו מרחוק. שושנת הגרנדיפלורה הוורודה הפורחת חופשית "טורניר השושנים" היא שיא שואו. הפוליאנטה הוורודה-בהירה "הפיה" פורחת בשפע עם ורדים כפולים זעירים על קנים דוקרניים וקשתיים. התה ההיברידי "הלמוט שמידט" דורש את החום של אזורי USDA 7 ומעלה כדי לייצר את הוורדים הצהובים שטופי השמש שלו.