גפני סבכה בצל חלקי

עצי עץ (Lonicera periclymenum) הם יערות ילידים ים תיכוניים מתנהגים היטב עם פרחים צבעוניים וריחניים על גפנים
עצי עץ (Lonicera periclymenum) הם יערות ילידים ים תיכוניים מתנהגים היטב עם פרחים צבעוניים וריחניים על גפנים באורך של עד 20 מטרים.

סבכות, החל מלוחות עדינים ועד לפרגולות אדריכליות קבועות, זועקות לגפנים דקורטיביות לפתילים ולפתול מעלה ומסביבן. אפשרויות גפן שמתפקדות באור המנומר מתחת לעצים גבוהים או בצל חלקי של מבנים בשפע לעניין עלווה, פרחים או ניחוח. בחרו את הגפן המתאימה למצב מזמן השתילה ועד הבגרות; ויסטריה יפה בכל השלבים, אבל תכריע סבכה קטנה בעוד כמה שנים.

עניין עלווה

קיווי זכר נוי (Actindia kolomikta) של גפני העלווה הראוותני מאירים סבכות מוצלות חלקית עם ירקות, ורודים, קרמים או אדומים מתיזים באזורי קשיחות 4 עד 9 של משרד החקלאות האמריקאי. כלול את הגפן הנקבה הפחות ראוותנית לצדה עבור קיווי מתוק ואכיל. ילידי קליפורניה כוללים את אדר הגפן (Acer circinatum), שנמצא עם ענפיו המתפתלים הגדלים ביערות מוצלים. "Sunglow" מתבגר באיטיות לגובה ורוחב של 6 עד 10 מטרים, הצמיחה החדשה שלו ורדרדה-כתומה מפנה את מקומו לעוות סתיו מבריקות. גפני ענבי בר בקליפורניה (Vitis californica) יוצרות קנוקנות נצמדות לתומכים בגוון יער. "אדום ההליכה" צובע בצורה אקסטרווגנטית בסתיו, מתבגר בגובה 10 מטרים.

דגש על פרחים

גפני ענבי בר בקליפורניה (Vitis californica) יוצרות קנוקנות נצמדות לתומכים בגוון יער
גפני ענבי בר בקליפורניה (Vitis californica) יוצרות קנוקנות נצמדות לתומכים בגוון יער.

רוב מיותר מ-200 המינים של זלזלת (Clematis spp.) מסתגלים לסבכות בצל חלקי. קל-טיפול C. viticella clematis, עבור USDA אזורי 4 עד 11, פורח בנטישה פזיזה באביב ובסתיו על גפנים באורך של עד 10 מטרים. פרחי "שפע" בוורוד-ורדרד, "אלבה לוקסוריאנס" פורחת בלבן, ו"מאדאם ג'וליה קורבון" מציגה פרחים עשירים באדום יין. גננים מאסטר מחוז סונומה ממליצים על גפני תפוחי אדמה נוי (Solanum spp.). S. laxum, יליד ברזיל, פורח כמעט ללא הפסקה עם אשכולות של פרחים לבנים. Evergreen S. crispum מייצר פרחים ריחניים, כחול לבנדר, צהוב במרכז. הפרחים המסקרנים של הולנדי יליד צפון קליפורניה הנשירים הצינור של (Aristolochia californica) מגיח בתחילת האביב לפני העלווה. פריחה בצבע שמנת באורך 2.50 ס"מ עם ורידים סגולים משתלשלים מגפנים שאורכם 8 עד 16 מטרים מתאמנים בקלות.

גפנים ריחניות

פרחי יסמין צ'יליאני (Mandevilla laxa) לבנים טהורים בניחוח גרדניה מבישמים את רוח הקיץ על גפנים בגובה של עד 15 מטרים. יסמין צ'יליאני טרופי מעדיף צל חלקי בפנים הארץ, סובל שמש מלאה רק לאורך החוף. גננים מאסטר מחוז סונומה ממליצים על גפן סבכת הכוכב יסמין (Trachelospermum jasminoides) עבור צל חלקי. אשכולות ריחניים עזים של פרחים לבנים כשלג זוהרים על רקע העלים הירוקים המבריקים והעשירים שלו על גבעולים באורך של עד 30 מטרים. "Variegatum" מייצר עלים לבנים כתמים. יערות עץ (Lonicera periclymenum) הן יערה ילידים ים תיכוניים מתנהגים היטב עם פרחים צבעוניים וריחניים על גפנים באורך של עד 20 מטר. "סרוטינה" פורחת עם פרחים סגולים צהובים במרכז; הפרחים הצהובים של "יובל פירות יער" קודמים לשפע של גרגרי יער אדומים עזים.

גפנים כבדות לסוכות ופרגולות

סבכות ארכיטקטוניות כבדות תומכות בגפנים מסיביות בקלות. גפני ויסטריה (Wisteria spp.) בוגרות, שעלולות להיות בגודל ממותה, המומלצות על ידי סונומה גננות מאסטר, מייצרות תצוגות מרהיבות ופרופורציונליות של פרחי אביב ריחניים תלויים. פרחים כתומים-אדומים, בעלי מרכז צהוב, בולטים מעל עלווה ירוקה ומבריקה של גפני חצוצרה אדומות דם (Distictis buccinatoria) בכל מזג אוויר חם. צמיחה משתוללת, עד 2 מטרים בכל שבוע, לוקחת במהירות את הגפנים הכבדות לאורך של עד 30 מטרים באזורי USDA 9 עד 11. גפני חצוצרה לבנדר ילידים בברזיל (Clytostoma callistegioides) מטפסות עם קנוקנות אוחזות כדי לשפוך את הווילונות של פרחי חצוצרה לבנדר ראוותניים. מעל לראשי חדרים או קירות חיצוניים מסובכים.