שיחים שמתפשטים על ידי רצים

שיחים שמתפשטים על ידי רצים מצטיינים כצמחי בקרת שחיקה
שיחים שמתפשטים על ידי רצים מצטיינים כצמחי בקרת שחיקה, וצמחים מקומיים מספקים חלופות בעלות תחזוקה נמוכה לחללים לא נגישים או גדולים.

שיח, או שיח, הוא צמח רב שנתי עצי רב גבעולים -- עץ ללא גזע. שיחים גדלים או מכתר שיושב ממש מתחת לאדמה או מצמתים שורשיים על רצים, הנקראים או סטולים או קני שורש. שיחים שמתפשטים על ידי רצים יכולים לצמוח לתוך שיחים עבים או סבך עשבים, או שהם יכולים לספק מספיק צמחים חדשים כדי ליצור גדר חיה מרשימה.

רצים

קני שורש הם חלקי שורשים תת קרקעיים שעשויים להשתרע הרחק מהצמח, וסטולים הם למעשה ענפים שגדלים לאורך או ממש מתחת לפני הקרקע. שניהם "רצים" שמתרחקים מההורה ומקימים מושבות צאצאים. שורשים לצמח החדש נוצרים כאשר צומת צמיחה, כלומר המעבר העבה המסמן את ההאטה וההאצה משני צידי התרדמה השנתית, מוצא את עצמו עם מספיק אור, אוויר ולחות כדי לתמוך בשתיל. כאשר התנאים מתאימים, שורשים מתחילים לצמוח מהחלק של הרץ במגע עם האדמה ושתיל נובט מהצד הקרוב לאור. ככל שהרץ מתרחק מההורה, יותר צמתים מתפתחים ויותר צמחים חדשים, המכונה לפעמים "פראיירים", מתחילים לצמוח.

פראיירים

הפראיירים האלה יגדלו בדומה למלאי שמייצר את הרצים
הפראיירים האלה יגדלו בדומה למלאי שמייצר את הרצים, לא הכלאיים המושתלים אליו.

שיחי נוף רבים, כמו לילך (Syringia vulgaris) ודוגווד (Cornus ssp.), מייצרים עשרות פראיירים החל מהאביב. שחררו את היצרנים הפוריים האלה מהצאצאים שלהם, כי, נאמנה לשמם, פראיירים יכולים לגנוב לחות וחומרי מזון הרחק מההורה. לנתק את הפראיירים האלה ולהעביר אותם למקום משלהם בשמש. עם זאת, כמה פראיירים אולי לא מה שהם נראים. אם הכלאה מושתלת על שורשי זן עמידים יותר, הנקראים סטוק שורש, פראיירים צומחים מרצים שנשלחים על ידי השורשים, או מ"מתחת לשתל". הפראיירים האלה יגדלו בדומה למלאי שמייצר את הרצים, לא הכלאיים המושתלים אליו.

שיחים פורחים

כמה הידראנגאה (Hydrangea quercifolia, H. arborescens, H. macrophylla) שולחות רצים הנובטים לשיחים חדשים. אם השיחים הללו יגזמו בחזרה בכל חורף, הם יתפשטו במהירות, ויצרו שמיכות פריחה מרשימות לאורך זמן במהלך חודשי הקיץ. ורדים רבים הם כלאיים היונקים מתחת לשתל, אבל קרולינה, או מרעה, ורד וריצה (Amelanchier stolonifera) ישלחו צמחים חדשים מרצים שיפרחו עם אותה פריחה ורודה או לבנה כמו האב.

בקרת שחיקה

שיחים שמתפשטים על ידי רצים מצטיינים כצמחי בקרת שחיקה, וצמחים מקומיים מספקים חלופות בעלות תחזוקה נמוכה לחללים לא נגישים או גדולים. Staghorn sumac (Rhus typhina) מתרחב לסבך של צמחים שהופכים ארגמן בהיר בסתיו. צמחי התה של ניו ג'רזי (Ceanothus europeanus L.) מאלפים את מדרונות החוף החוליים ואת שולי החורש המוצלים. מספר סוגים של שיחים עם פירות יער אכילים יכולים גם לתקן אדמה בפינות קשות לכסח או מחוץ לדרך. דומדמניות פרחים אדומים (Ribes sangineum Pursh) מקורה בחוף האוקיינוס השקט והסמבוק המצוי (Sambucus nigra ssp.) גדל ברחבי צפון אירופה. אוכמניות lowbush מאוחרות (vaccinum angustifolium ait.) נושא פירות יער אכילים על שיח שגדל לא יותר מ-61 סנטימטרים.