זני שושן מזרחי

חבצלות היברידיות מזרחיות משגשגות באזורי קשיחות צמחים של USDA 5 עד 9
חבצלות היברידיות מזרחיות משגשגות באזורי קשיחות צמחים של USDA 5 עד 9; זנים מסוימים של כלאיים או מינים מזרחיים מרחיבים או מכווצים את הטווח.

בשילוב של פזרנות ראוותנית עם בושם סוער, חבצלות מזרחיות מככבות בגן הקיץ עם כל הפאר של פרימדונות מושכות תשומת לב. בעוד חבצלות מיני מזרחיות מהוות אתגר גינון, מגדלים נלהבים מפתחים באופן קבוע זנים היברידיים ידידותיים לגינה. היברידיות מזרחיות זמינות מסחרית משתרעות על טווחי גדלים וצבעים כדי להתאים לרוב הגדרות הגינה הביתית, משגשגות באזורי קשיחות הצמחים של משרד החקלאות באירופה 4 עד 9, ומבקשות מעט בתמורה לביצועים הצבעוניים שלהן.

מינים מזרחיים חבצלות

חבצלות מינים נופלות לחלק האחרון מבין תשע חטיבות חבצלות המוכרות רשמית. בוטנאים מכירים בקטגוריה נפרדת, בתוך חטיבה 9, עבור חבצלות המין המזרחי. אלה הם Lilium alexandrae, L. auratum, L. brownii, L. japonicum, L. nobilissimum, L. rubellum ו-L. speciosum. החובב האמיתי מאמץ אתגר בגידול חבצלות מינים מזרחיים; ייתכן שנורות לא יהיו זמינות מסחרית, וצמחים אינם מסתגלים בקלות למצבי גינה ביתית. באמצעות חינוך, איסוף וגידול חבצלות מינים, והפצת עודפי נורות זנים וזרעים בין חבריה, שואפת קבוצת שימור חבצלות מינים של אגודת שושן צפון אירופה לשמר ולהגן על חבצלות מינים נדירים במיוחד מפני הכחדה.

חבצלות מזרחיות היברידיות

מינים מזרחיים חבצלות
מינים מזרחיים חבצלות.

כלאיים מזרחיים, המורכבים מחלקה 7, חייבים הורות מוקדמת לשושנת רצועת הזהב המרהיבה מיפן (L. auratum), ו-L. speciosum, ילידת יפן, סין וטייוואן. פרחים גדולים וראוותניים, קומה חזקה ובושם עז נמשכים בקרב צאצאיהם. מגדלים הציגו עמידות למחלות, מרץ, מגוון וביצועי גינה. האהובים על סוחרי הפרחים "קזבלנקה", בלבן טהור, ו-"Stargazer", אדום ורדים עשיר עם כתמי בורדו וקצוות לבנים, נותרו בגידול נרחב. "אקפולקו" מסנוור בוורוד לוהט. הפרחים הלבנים הגדולים של "מוסקדט" מסמיקים בקרניים ורודות בהירות ובאבק של נמשים ורודים. "כוכב חצות" נקרא באופן הולם בזכות הפסים הנועזים שלו בצורת כוכב בצבע בורדו על עלי כותרת לבנים ומנומרים. מגובה של 3 עד 5 מטרים; חריגים מיוחדים מרחיבים את הטווח מ-38 ס"מ לגובה של 8 מטרים.

חבצלות היברידיות בין-חטיבות

דיוויזיה 8, ההיברידיות הבין-חטיבות, כוללות את האוריינפטים, או הכלאיים המזרחיים-חצוצרות (OT). נורות גדולות במיוחד מייצרות צמחים מרהיבים עם ניחוח לימוני קליל יותר מהכלאיים המזרחיים, מה שהופך אותם לבעלי ריח פחות מכריע כמו פרחים חתוכים. "קונקה ד'אור" בצהוב לימון-סופלה, מדיף בושם עשיר ורך. פרחי ה-"Scheherazade's" ריחניים להפליא, בעלי ורדים עמוקים, מתאפיינים במרכזים וקצוות ירוקים. כלאיים מתפתחים אחרים בעלי הורים מזרחיים, לרבות היברידיות לונגיפלרום/מזרחיות (LO) ומזרחיות/אסייתיות (OA), נכנסות לחטיבה 8. "אוצר שמיים" הוא היברידית LO; "כתר שמש," הוא היברידית OA בולטת בכתום ואדום.

טיפול שושן מזרחי

חבצלות היברידיות מזרחיות משגשגות באזורי קשיחות צמחים של USDA 5 עד 9; זנים מסוימים של כלאיים או מינים מזרחיים מרחיבים או מכווצים את הטווח. לשתול נורות טריות באדמה מועשרת אורגנית ומנקזת היטב בשמש מלאה באקלים ערפילי או חופי, לספק צל מנומר או אחר הצהריים באזורים יבשתיים חמים. חבצלות יראו את הערכתן לאתר שתילה קריר ולח בהתמדה; מאלץ או צמחים רדודים שורשים קרובים להגן על נורות מפני חום ייבוש. זכור שמצבים רטובים מקדמים ריקבון שורשים; מיטות מוגבהות הן חלופה מקובלת. עומק השתילה תלוי במגוון; עקוב אחר הוראות החבילה. מניחים נורות עם שורשים פרוסים בתחתית חור השתילה, נורות כלפי מעלה.חבצלות מזרחיות מהוות צמחי מיכל מצוינים.