איך מכינים גזרי צמחים ומשרישים מחדש לשתילה?

כל שלושת סוגי העץ משמשים לייצור גזירים של צמחים ולהשתרשות מחדש לשתילה
כל שלושת סוגי העץ משמשים לייצור גזירים של צמחים ולהשתרשות מחדש לשתילה.

ריבוי וגטטיבי של צמחים כרוך בהשרשה של חלק מהצמח כדי לגדל שיבוט של ההורה. גזירים שנלקחו מהצמח נקראים ייחורים, והם עץ ירוק, עץ רך או עץ קשה. עץ ירוק הוא הגידול שנוצר על ידי הצמח בעונת הגידול הנוכחית. עץ ירוק מתכופף, אך אינו נשבר מהצמח. עץ רך הוא עדיין עץ ירוק, אבל קשה יותר ויתפרק מהצמח כשהוא מכופף. עץ קשה הוא העץ בן שנה ומעלה ומתנתק מהצמח כשהוא מכופף. כל שלושת סוגי העץ משמשים לייצור גזירים של צמחים ולהשתרשות מחדש לשתילה. סוג העץ שבו אתה משתמש להשרשה תלוי בתקופה בשנה שבה אתה לוקח את הייחורים ובסוג הצמח שאתה מנסה לשבט.

1

עיקרו את מספרי הגיזום או סכין חדה עם אלכוהול. זה מונע מכל מחלה או זיהום להתפשט על הייחורים. תהליך הניקוי גם שומר על בריאות צמח האם.

2

חתוך כמה קטעים של 6 עד 20 ס"מ של צמיחת גזע מצמח בריא. כל חיתוך ---- למעט ייחורי עץ קשה -- צריך לפחות שני עלים בחלק העליון של החיתוך וכמה צמתים עלים לאורך הגבעול. צמתי עלים הם האזורים המוגבהים הקטנים שבהם גדלים עלים מהגבעול. בצע את החיתוך הבסיסי - החתך הקרוב ביותר לתחתית חיתוך הגבעול - בזווית אלכסונית כדי לסמן את החלק העליון של החיתוך מלמטה. לצמחים יש קוטביות מובנית שמונעת מהגבעול לצמוח כאשר שותלים אותו הפוך. שמור את הייחורים במים עד שתהיה מוכן לשתול אותם.

3

מלאו מיכל גידול במצע שתילה איכותי. את מצע השתילה ניתן לרכוש או תערובת ביתית העשויה מחלקים שווים של חול גס, אזוב כבול ופרלייט. להרטיב את מצע השתילה כדי שלא יהיו כתמים יבשים. המדיום צריך ליצור כדור רופף כשאתה לוחץ אותו ביד. אדמה רטובה מדי תיצור כדור הדוק, ולא מספיק לחות גורמת לאדמה להתפרק באופן מיידי.

4

טובלים את ייחורי הגבעול בהורמון ההשרשה כך ש-8 הסנטימטרים התחתונים של הגבעול מטופלים בהורמון
טובלים את ייחורי הגבעול בהורמון ההשרשה כך ש-8 הסנטימטרים התחתונים של הגבעול מטופלים בהורמון.

צרו חורים במצע השתילה בעזרת דיבל, עיפרון או אצבע. מרווחים את החורים במרחק של לפחות 5 ס"מ זה מזה כדי שהעלים מהגזרים לא יגעו בזמן ההשתרשות. החורים מונעים מהורמון ההשרשה להתגרד כאשר אתה מחדיר את הגזם לאדמה.

5

הסר את כל העלים מלבד שני העלים העליונים מייחורי הצמח. עבור צמחים עם עלים גדולים, בצע חיתוך אופקי על פני העלים העליונים כדי להקטין את החיתוך. זה הופך את הייחורים לגודל ניהולי יותר עבור מגש הגידול. השליכו את הגזרות, והניחו את הגזרים על עיתון או נייר סופג לטבילה.

6

יוצקים כ-2 כפות מהורמון ההשרשה למגש חד פעמי. זה שומר על בקבוק ההורמון סטרילי כי אתה תוקע את גזרי הגבעול לתוך המגש החד פעמי ולא את כל הבקבוק של הורמון ההשרשה. טובלים את ייחורי הגבעול בהורמון ההשרשה כך ש-8 הסנטימטרים התחתונים של הגבעול מטופלים בהורמון. לנער את עודפי הנוזל או האבקה מכיוון שרוב הורמוני ההשתרשות מכילים קוטל פטריות המעכב את ייצור השורשים. יותר מדי מההורמון גורם לייחורי הצמחים להירקב.

7

הדביקו את הייחורים לתוך מגש הגידול, ויצקו את האדמה מסביב לגבעולים, כך שאין כיסי אוויר לאחסן מחלות או חיידקים. השקו את גזרי הגבעול, וכסו את מגש הגידול בניילון שקוף. אם הפלסטיק נוגע בגזרי, הכנס שיפודי במבוק לאורך דפנות המגש כדי לתמוך בניילון. הגדר את המגש בחלון חם ומואר שאינו מקבל אור שמש ישיר. חום השמש גורם לטמפרטורת תא הריבוי לעלות כל כך גבוה שהגזרים עלולים למות.

8

הסר את הפלסטיק כל יום וערפל את הייחורים במים מתוקים. החלף את הפלסטיק כדי לשמור על רמת הלחות בתא. ייחורי עץ ירוקים ורכים צריכים להשתרש בתוך כארבעה שבועות. ייחורי עץ למחצה או עץ קשה עשויים להימשך עד שישה חודשים להשתרש, בהתאם למין הצמח. לאחר שלגזרי הצמח יש מסה של שורשים והחלה צמיחה חדשה, השתלו את הצמחים החדשים לתוך מיכלים נפרדים.