כמה זמן יחזיקו זרע עשב שלא נפתח?

שקית לא נפתחה של זרעי דשא מחזיקה מעמד זמן רב יותר אם הוא נקטף בתנאים יבשים
שקית לא נפתחה של זרעי דשא מחזיקה מעמד זמן רב יותר אם הוא נקטף בתנאים יבשים.

בין אם זרעתם לאחרונה את הדשא שלכם או שמרתם שקית נוספת בהישג יד לתיקוני כתמים חשופים, לזרעי דשא יש חיי מדף מוגבלים. בהיותם אורגניזמים חיים, זרעים אלה מקיימים אינטראקציה עם האוויר והלחות שמסביב, מה שיכול לשנות את סיכויי הנביטה שלהם. זרעי דשא לא נפתחים עשויים להחזיק מעמד זמן רב יותר משקית שנפתחה, אבל האופן שבו אתה מאחסן אותם משנה כמה זמן הזרעים יישארו ברי קיימא.

תנאים אידיאליים

זרעי דשא, כמו עשב שיפון רב שנתי (Lolium perenne), הגדל באזורי קשיחות צמחים של משרד החקלאות האמריקאי 3 עד 9, עשויים להחזיק מעמד עד חמש שנים בתנאי אחסון אידיאליים, מציינת מעבדת הזרעים של אוניברסיטת אורגון סטייט. הסביבה הסובבת חייבת להיות חשוכה, קרירה וללא לחות יתר, כגון אזור ממוזג. דשאים אחרים, בהתאם לזן, מחזיקים בדרך כלל עד שלוש שנים באחסון. סיכויי הנביטה עדיין מופחתים בתוך תקופת האחסון. לדוגמה, אתה צריך יותר זרע כדי לכסות שטח, לעומת זרע טרי, כי אחוז מסוים לא יצליח לנבוט לאורך זמן.

זרעים ולחות

אם יש לך זרעי דשא שאטומים בחבילה
אם יש לך זרעי דשא שאטומים בחבילה, הם לא יכולים להחליף לחות עם האוויר שמסביב.

זרעים מחליפים לחות באופן טבעי עם האוויר, החל מהתפתחותם הראשונית. שקית לא נפתחה של זרעי דשא מחזיקה מעמד זמן רב יותר אם הוא נקטף בתנאים יבשים. עם אוויר יבש המקיף את הזרעים בשדה, הם אינם סופגים לחות רבה כאשר הם נכנסים לאחסון. כתוצאה מכך, בעיות פטריות וריקבון פוחתות ככל שכדאיותן עולה. זרעים פגומים שיאוחסנו לא יהיו בעלי כדאיות של זרעים בריאים - סדקים וזרעים שבורים מאפשרים ללחות לחדור פנימה כמו פתוגנים וריקבון.

זרעים אטומים מול שקיות

אם יש לך זרעי דשא אטומים בחבילה, הם לא יכולים להחליף לחות עם האוויר שמסביב. עם רמת לחות פנימית אופטימלית של 13 אחוזים, זרעים אטומים פשוט מחליפים אוויר בתוך המיכל שלהם - לא מוכנסת לחות חדשה, כך שרמות הלחות נשארות נמוכות, עם כדאיות גבוהה לאורך שנים. זרעים בשקיות נוטים לחילופי אוויר עם הסביבה החיצונית. לדוגמה, צינור דולף בתוך אזור האחסון שלך יוצר אווירה לחה. למרות שבתוך שקית לא נפתחה, זרעים עדיין מרגישים את השפעות הלחות לאט דרך נקבים זעירים ולאט לאט מאבדים את יכולתם לנבוט.

עידוד אריכות ימים של זרעים

יחד עם תנאים יבשים וקרירים, זרעים מחזיקים מעמד זמן רב יותר אם יש זרימת אוויר קבועה דרך אזור האחסון. פתחי אוורור עם רשת מגן מאפשרים לאוויר לזרום מעבר לשקיות זרעי הדשא שלא נפתחו כדי להפחית כל הצטברות לחות, כמו גם להרתיע מזיקים מלהיכנס דרך הפתח עצמו. זה גם תרגול טוב לפזר את השקיות כך שהן לא ייערמו זו על גבי זו - זרעים דחוסים יוצרים חום שתורם ללחות גבוהה ולכדאיות מופחתת.