טיפול בעץ ג'קרנדה

עצי ג'קרנדה מייצרים לרוב גפיים עם זוויות מפשעה צרות שיש בהן אירוע גבוה של פיצול או שבירה מהעץ
עצי ג'קרנדה מייצרים לרוב גפיים עם זוויות מפשעה צרות שיש בהן אירוע גבוה של פיצול או שבירה מהעץ.

צורת הגדילה הזקוקה והמעוגלת ואשכולות פרחים בצורת חצוצרה סגולות-כחולות מציעות ידועה לעץ הג'קרנדה (Jacaranda mimosifolia). ענפיו הפתוחים והנפרשים והעלים בעלי המרקם העדין נותנים אמון לשימוש בו בנוף כעץ צל. עצי ג'קרנדה דורשים טיפול מינימלי ובסיסי על מנת לשגשג, מה שמאפשר לגננים מתחילים ומומחים לגדל אותם בהצלחה.

אקלים ותרבות

עצי ג'קרנדה גדלים באזורי קשיחות הצמחים של משרד החקלאות האמריקאי 9b עד 11 שבהם הטמפרטורות יישארו הרבה מעל -3 מעלות צלזיוס. הפריחה והצמיחה הטובה ביותר מתרחשת באור שמש מלא, אבל עצים ירוקי-למחצה אלה סובלים צל חלקי. למרות שעצי ג'קרנדה גדלים היטב במגוון סוגי קרקע, הם מעדיפים אדמה חולית עם טווח pH מעט חומצי. לג'קרנדות יש סבילות גבוהה לבצורת וסובלים בקרקעות רטובות; לכן, האדמה חייבת להתנקז במהירות. העלווה שלהם לא מצליחה כאשר הם נחשפים לרסס מלח, לכן הימנעו משתילת עצים אלו לאורך אזורי החוף.

מים ודשן

ענפיו הפתוחים והנפרשים והעלים בעלי המרקם העדין נותנים אמון לשימוש בו בנוף כעץ צל
ענפיו הפתוחים והנפרשים והעלים בעלי המרקם העדין נותנים אמון לשימוש בו בנוף כעץ צל.

עצי ג'קרנדה דורשים השקיה נוספת בתקופות של מעט גשם עד ללא גשם. הם גם ייהנו מהשקיה כאשר הטמפרטורות מגיעות ל-35 מעלות צלזיוס או חמות יותר. תדירות ההשקיה צריכה להיות מבוססת על תכולת הלחות בקרקע. תזמון השקיה כאשר 3 עד 10 סנטימטרים העליונים של האדמה מתייבשים יבטיח איזון תקין. יישומים שנתיים של דשן גרגירי בשחרור איטי של 10-10-10 חנקן, זרחן ואשלגן יספקו לעץ את חומרי הזנה הדרושים. כמות מריחה של 1 כף לכל מ"ר אדמה מתחת לחופת העץ מתאים.

קצוץ

גיזום שנתי של עצי ג'קרנדה ישמור על מראה נקי, אסתטי ויפחית בעיות צמיחה. שמירה על גיזום עצים צעירים לגזע אחד עם מוביל מרכזי אחד תגרום לעץ לצמיחה בוגרת בריאה. גיזום עדיף לעשות בסוף החורף בעוד העצים נשארים רדומים. הסרת גפיים שבורות, מפוצלות, סדוקות, פגומות וחולות תשפר את בריאות הצמח תוך הגנה על חפצים, מכוניות ומבנים סמוכים מפני נזק על ידי נפילת איברים. גיזום נבטי מים, פראיירים, הצלבה או שפשוף איברים וענפים יש צורך גם בזוויות של פחות מ-45 מעלות. הסרה של לא יותר מ-25 אחוז מצמיחת העץ במהלך גיזום אחד תשמור על גפיים וגזע העץ מלהישרף מאור שמש לא חסום ותשמור על קצבי צמיחה קבועים.

בעיות

לעצי ג'קרנדה יש רגישות לכנימות ולריקבון שורשי פטריות. רססו עלווה נגועה בכנימות עם סבון קוטל חרקים, שמן נים או זרם קבוע של מים כדי למגר את המזיקים הללו. הקפדה על שיטות השקיה נכונות כדי למנוע גרימת קרקעות לחות מדי תמנע היווצרות ריקבון שורשי הפטריות. עצי ג'קרנדה מייצרים לעתים קרובות גפיים עם זוויות מפשעה צרות שיש בהן אירוע גבוה של פיצול או שבירה מהעץ. שיטות גיזום נכונות להסרת איברים בעייתיים אלו יצמצמו את הנזק למינימום. עצים אלו נושרים ללא הרף עלים ופרחים, ולכן מיקומם הרחק מבריכות, רחובות ושבילים יקטין את הצורך בניקוי.