איך ביגוניה מתרבים על ידי העלים שלהן?

הנקראת רקס ביגוניה (Begonia rex cultorum)
קבוצה מסוימת של ביגוניה, הנקראת רקס ביגוניה (Begonia rex cultorum), מתפשטת באמצעות ייחורי עלים.

ידועים בעיצובי העלווה האומנותיים המובהקים שלהם, לצמחי ביגוניה (Begonia spp.) יש מספר צבעים שונים השזורים במשטחי העלים שלהם, כגון גווני אוף-וויט, אדום וורוד. קבוצה מסוימת של ביגוניה, הנקראת רקס ביגוניה (Begonia rex cultorum), מתפשטת באמצעות ייחורי עלים. בניגוד לצמחים אחרים המשתמשים בחלקי גזע ספציפיים לרבייה, הרקס ביגוניה משתמשת בעורקי העלים שלה כדי ליצור צמחים חדשים. הצמח משגשג בחוץ באקלים ים תיכוני חם יותר.

תהליך חיתוך

הצורה הגדולה של עלה רקס ביגוניה דורשת הרבה ורידים כדי לקיים את הצמח; חומרים מזינים ומים צריכים לזרום על פני משטחי העלים למבנה בריא כללי. ורידים אלו הם המפתח לתהליך הרבייה של העלה. חתכים קטנים לתוך הוורידים של עלה אחד, עם כ-1 עד 5 סנטימטרים בין כל ניקוב, מספקים נקודות התחלה רבות להתפשטות העלה. ורידים פגומים מגיבים על ידי הארכת צמחים כלפי חוץ מכל חתך, ויוצרים רקס ביגוניה חדשה לגמרי.

מצע גידול תקין

עלה מוכן של רקס ביגוניה צריך להניח צמוד למצע הגידול
עלה מוכן של רקס ביגוניה צריך להניח צמוד למצע הגידול.

ריבוי העלים אינו מצריך תרכובת השתרשות, אלא פשוט זקוק ללחות ומצע גידול נטול פתוגנים. גננים משתמשים במדיומים שונים, מטחב כבול ועד ורמיקוליט, כדי לגדל רקס ביגוניה מיחורי עלים; אתה יכול לכסות את חלל הגידול כך שרמות הלחות הגבוהות יישארו עקביות על פני הצמחים המתפתחים. מצע הגידול צריך לשמור על לחות, מבלי להפוך ספוג, וכיסי אוויר חייבים להיות בשפע בתוך התערובת נטולת האדמה, כך שלחתך יהיה זרימת אוויר תקינה. אין להשתמש באדמת גינה או בבחירת אדמה בלתי מבוקרת אחרת עם הייחורים שכן אפילו הפתוגן הקטן ביותר הורס צמחים רגישים ומחשופי שורשים.

מיקום עלים

עלה מוכן של רקס ביגוניה צריך להניח צמוד למצע הגידול. מכיוון שלעלה עשוי להיות תלתל במבנה שלו, עליך לפזר מעט ממצע הגידול על הקצוות כך שהעלה לא יוכל להתרומם מהמצע. הוורידים החתוכים צריכים להיות מכוונים למטה לתוך המדיום כדי שיוכלו לנצל את הלחות לצמיחה התפתחותית. מיקום העלים המסוים הזה מספק את המגע הטוב ביותר עם המדיום לצמיחה מוצלחת; עלים שאינם שוכבים שטוחים כנגד המדיום עשויים שלא לייצר צמחים חדשים.

סיבות לרבייה א-מינית

פרחי רקס ביגוניה מחווירים בהשוואה לעלים השיחים והצבעוניים של הצמח; במקום להסתמך על האבקת חרקים לצורך רבייה, ריבוי באמצעות ייחורי עלים יוצר חלופה מעשית להישרדות המינים. עלים הנופלים באופן טבעי לקרקע בטבע מוצאים דרך להתרבות א-מינית לפני שהם מתפרקים. על ידי הסתמכות על מבני הצמח שלה כדי להתרבות, הרקס ביגוניה פורחת גם ללא פריחה ענקית המושכת מאביקים סמוכים.