איך לגדל צ'וי סאם?

צ'וי מזרעים ישיר מסתכם בערוגות גינה מעובדות היטב שתוקנו בשכבת קומפוסט באורך 5,10 ס"מ
צ'וי מזרעים ישיר מסתכם בערוגות גינה מעובדות היטב שתוקנו בשכבת קומפוסט באורך 5,10 ס"מ.

אחד החברים האינסופיים לכאורה במשפחת הירוקים האסיאתיים, צ'וי סאם (Brassica chinensis var. parachinensis) הוא זן בוק צ'וי הנושא פרחים אם לא נקטף מהר מספיק. העלים הצרים של הכרוב הסיני נוצרים על כמה גבעולים עבים והם ירוקים כהים או סגולים כהים, תלוי בזן. קורצים או קוצצים את העלים לשימוש במוקפצים ובתבשילים. זרעי צ'וי סאם - לפעמים מאויתים "צ'וי סאם" - גדלים היטב באזורי קשיחות של משרד החקלאות של ארה"ב 4 עד 10, שם הוא מיטיב כגידול אביב או סתיו.

 1. לשתול זרעי צ'וי סאם

 2. צ'וי מזרעים ישיר מסתכם בערוגות גינה מעובדות היטב שתוקנו בשכבת קומפוסט באורך 5,10 ס"מ. לשתול זרעים בעומק של 0.25 עד 1.30 ס"מ. הקפד לשתול שלושה זרעים כל 12 עד 46 סנטימטרים, מייעצת הרחבה של אוניברסיטת מינסוטה.

 3. לזרוע זרעים בתחילת האביב או סוף הקיץ. באקלים ים תיכוני, המשמעות היא מרץ או אפריל עבור גידולי האביב ואוגוסט או ספטמבר עבור גידולי הסתיו. זרעו שורות חדשות של צ'וי כל שבועיים או שלושה, כך שתהיה לכם אספקה עקבית במהלך החודשים הקרירים יותר. הנח בד צל על שורות שנזרעו בסוף האביב.

 4. שתילי צ'וי סאם דקים

 5. דלל את שתילי הצ'וי סאם למרחק של 12 עד 46 ס"מ זה מזה לכל הכיוונים. ודא שהשתילים מוגנים מפני רוח, חום ובצורת.

 6. להשקות צ'וי סכום

 7. השקה את מדבקת הצ'וי סאם לפחות פעם בשבוע, בדוק במהלך השבוע כדי לוודא שהאדמה נשארת לחה. תן למדבקה השקיה נוספת בזמן יובש.

 8. הימנע מהרטבת עלווה בעת השקיית האדמה סביב צ'וי סאם. כמו כן, הימנעו משימוש בממטרות או השקיה בסוף היום כאשר לעלים לא תהיה הזדמנות להתייבש בשמש. ממטרות או שיטות השקיה רשלניות עלולות להוביל למחלות פטרייתיות.

 9. דשן צמחי צ'וי סאם

 10. צמחים צדדיים עם קומפוסט שלושה שבועות לאחר זריעת זרעים. הגדר קומפוסט בטבעות סביב צמחים בודדים, או ברצועות צרות כמה סנטימטרים לפני כל שורה. בכל מקרה, השתמש בשכבת קומפוסט באורך 2.50 ס"מ.

 11. לנכש עשבים בגינה

 12. שמרו על הגינה נקייה מעשבים שוטים שעלולים להתחרות בסכום הצ'וי או למשוך מזיקים ומחלות
  שמרו על הגינה נקייה מעשבים שוטים שעלולים להתחרות בסכום הצ'וי או למשוך מזיקים ומחלות.

  שמרו על הגינה נקייה מעשבים שוטים שעלולים להתחרות בסכום הצ'וי או למשוך מזיקים ומחלות. לטפח את הגינה עם מעדר לעתים קרובות כדי למנוע צמיחת עשבים. שקול לבצע חיפוי סביב הצמחים כדי לשלוט בעשבים שוטים.

 13. לספק הגנה מפני חום

 14. כסו את הצמחים בבד צל בשעות אחר הצהריים בימי חום. כירק לעונה קרירה, צ'וי סאם מעדיף טמפרטורות שבין 60 ל-21 מעלות צלזיוס.

 15. למנוע התקפות מזיקים

 16. שטפו כנימות, תריפס וקרדית עכביש מעלי צ'וי סאם. ריסוס bacillus thuringiensis, טיפול טבעי מבוסס חיידקים, על תולעי כרוב אם אתה מזהה אותן לועסות עלווה.

 17. קציר צ'וי סכום

 18. קציר סכום צ'וי על ידי חיתוך כל החבורה הרופפת של גבעולי העלים בבסיס הצמח כשהוא מגיע לשלב העלים הגדולים אך לפני שניצני הפרחים הצהובים שלו פרחו, מייעצת הרחבה IFAS של אוניברסיטת פלורידה.

  דברים שתצטרכו

  • קומפוסט

  • כף או מגרפה

  • מערכת השקיה בצינור או בטפטוף

  • מעדר

  • מאלץ (לא חובה)

  • בד צל (לפי הצורך)

  • Bacillus thuringiensis (לפי הצורך)

  • סכין חדה