זיהום מי תהום לילדים

מי התהום מהווים כ-98 אחוז מהמים המתוקים הניתנים לשימוש על פני כדור הארץ (ראה הפניות 6)
מי התהום מהווים כ-98 אחוז מהמים המתוקים הניתנים לשימוש על פני כדור הארץ (ראה הפניות 6).

המים שמתחת לאדמה שלנו הם משאב יקר ערך. מי התהום מהווים כ-98 אחוז מהמים המתוקים הניתנים לשימוש על פני כדור הארץ (ראה הפניות 6). הבנה כיצד אנו מזהמים את מי התהום תעזור לנו להגן עליהם מפני זיהום ולהבטיח שהם יישארו זמינים לדורות הבאים.

מה זה מי תהום?

במילים פשוטות, מי תהום הם לחות שנאגרת באדמה. ייתכן שזה התחיל כגשם, שלג, ברד או גשם שוטף שנספגו באדמה והרו את האדמה. האדמה מתנהגת כמו ספוג ענק - מי התהום תופסים את הרווחים בין חלקיקי האדמה. מי תהום חשובים מכיוון שאנו משתמשים בהם לשתייה, כמו גם להשקיית גידולים.

אקוויפר הוא אזור שמכיל הרבה מאוד מים. קל לשאוב מים מאקוויפר לשתייה, כביסה, רחצה או השקיית גידולים. (ראה הפניות 1) אחד האקוויפרים החשובים ביותר בארה"ב הוא אקוויפר אוגללה, שנמצא מתחת ל-225,000 מיילים רבועים של אדמה במישורים הגדולים (ראה הפניות 4).

מחזור המים

מי התהום אינם נייחים -- הם חלק ממחזור המים. מחזור המים הוא לולאה רציפה. השמש מניעה את מחזור המים על ידי חימום המים באוקיינוסים של כדור הארץ. חלק מהמים האלה מתאדים לאוויר ויוצרים עננים. עננים מייצרים משקעים. משקעים שיורדים על הקרקע הופכים לנגר עילי או נספגים באדמה שם הם ממלאים את מי התהום ואת האקוויפרים. חלק ממי התהום קרובים לפני השטח, שם הם מחלחלים חזרה לאגמים, נהרות או נחלים. פעמים אחרות, מעיינות משחררים מי תהום או שאנשים שואבים אותם מהאדמה. למרבה הצער, זה אומר שזיהום יכול לעבור גם במחזור המים. (ראה הפניות 2)

איך מי תהום מזוהמים

מי התהום אינם נייחים -- הם חלק ממחזור המים
מי התהום אינם נייחים -- הם חלק ממחזור המים.

הזיהום מגיע למי התהום בכמה דרכים. מי גשמים ומי נגר עלולים ליצור קשר עם קרקע מזוהמת תוך סינון אל מי התהום. כמה חומרים מסוכנים נוזליים, כמו שאריות דלק, ממיסים וכימיקלים אחרים, יכולים לסנן דרך אדמה וסלע וגם לתוך מי תהום. חלק מהחומרים השומניים אינם מתערבבים עם המים, אלא נשארים אגרופים מלמעלה, ופועלים כמזהם לטווח ארוך. (ראה הפניות 5)

חומרים טבעיים עלולים לזהם מי תהום. ארסן הוא מתכת רעילה טבעית שלעתים נכנסת לבארות והופכת את המים לא בטוחים לשתייה (ראה הפניות 3).

כיצד לנקות את זיהום מי התהום

מזהמים במי תהום עשויים שלא להתגלות במשך שנים. כאשר מדענים מגלים זיהום, הם מעריכים את הסיכון. אם הסכנה לבריאות האדם ולסביבה גבוהה, אנשים עשויים לנסות לנקות או להכיל את הזיהום.

אסטרטגיות ניקוי עשויות לכלול שאיבת המים מהאדמה וטיפול בהם כדי להסיר את המזהמים, ואז שאיבתם חזרה לאדמה. לפעמים אנשים מנסים להכיל את הזיהום במקום זאת, תוך שימוש בתהליכים ביולוגיים, כימיים ופיזיקליים כדי לטפל במים כשהם עדיין באדמה. אקוויפר מזוהם קשה עלול להינטש וייתכן שהמשתמשים יצטרכו למצוא מקור מים חדש. (ראה הפניות 3, 5)

דרכים למניעת זיהום מים

אתה יכול לעזור במניעת זיהום מי תהום. חפשו בביתכם חומרים ישנים שעלולים לחלחל לתוך האדמה, כמו שמן משומש, צבע, ממיסים וכימיקלים אחרים. ודאו שהם הולכים למתקן פינוי מתאים במקום לאשפה. לעולם אל תשפוך כימיקלים לביוב, ותנסה להשתמש במוצרים טבעיים ומתכלים. צמצם את השימוש בכימיקלים על הדשא שלך; לדוגמה, עזור למשוך עשבים שוטים במקום לרסס אותם. (ראה משאבים 1, ילדים יכולים להגן גם על מי תהום!)