איך להשתיל לגדם עץ?

פתחו את הסדק בגזע העץ בעזרת אזמל השתלה
פתחו את הסדק בגזע העץ בעזרת אזמל השתלה.

חשבו על השתלה כעל נישואים של שווים שבהם שניים למעשה הופכים לאחד. השתלה ממזגת את החלק המייצר שורשים של עץ אחד, המכונה מלאי השורשים, עם החלק המייצר את השורש של עץ אחר, המכונה נצר. השתלה היא דרך שימושית להפצת עצים שאינם מייצרים זרעים. נעשה בו שימוש נרחב גם כדי לשלב מערכת שורשים סובלנית או עמידה בזן רצוי אך פחות סובלני. שתלים שסועים מחברים נצרים לגדם של עץ.

1

נסרו גזע של עץ צעיר בקוטר של לא יותר מ-6 סנטימטרים בזווית של 90 מעלות לגרגר. בצע חתך חלק בקטע של תא המטען ללא קשרים. אין לקרוע את הקליפה בזמן הניסור.

2

מניחים את הקצה החד של סכין גדולה במרכז גזע העץ. הקישו עליו בפטיש עד שהוא יוצר פיצול של 5.10 ס"מ בתא המטען.

3

שתלים שסועים מחברים נצרים לגדם של עץ
שתלים שסועים מחברים נצרים לגדם של עץ.

חותכים קטע של 6 עד 20 ס"מ של עץ בן שנה עבור הנצר. בחר ענף בקוטר של כרבע אינץ' עם לפחות שלושה ניצנים. סמן את החלק העליון או התחתון של הנצר עם עט או טוש, מכיוון שהוא לא יגדל אלא אם כן יוכנס בכיוון הנכון. מניחים סכין חדה ממש מתחת לניצן הנמוך ביותר. יוצרים פרוסה חלקה באורך של כ-4 סנטימטרים עד לתחתית הנצר. בצע חתך דומה בצד הנגדי של בסיס הנצר, ויוצר טריז קהה. הצד של הטריז עם הניצן צריך להיות מעט יותר עבה מהצד בלי. הכינו נצר שני, זהה.

4

פתחו את הסדק בגזע העץ בעזרת אזמל השתלה. החלק את קצה הבסיס של נצר לתוך הסדק הממוקם כך שהניצן הנמוך ביותר פונה החוצה. הכנס את הנצר השני בצד השני של ההחלקה, הניצן פונה החוצה. הסר את האזמל כדי לאפשר ללחץ המניות לסגור את הסדק ולהחזיק את הצמחים במקומם.

5

מרחו צבע השתלה על כל אזור השסע. בדוק את הצבע למחרת. אם מופיעים סדקים, יש למרוח שכבה נוספת של צבע.

6

שימו לב שהשתלים יפתחו יריות במהלך עונת הגידול הבאה. לאחר שנה, גזום את הנצר החלש יותר והשאיר רק אחד בשתל.