האם גלדיולוס פורח יותר מפעם אחת בעונה?

גלדיולי פורחים עונה אחר עונה אם נותנים להם טיפול נאות
גלדיולי פורחים עונה אחר עונה אם נותנים להם טיפול נאות, אך האקלים קובע אם ניתן להשאיר אותם באדמה לאחר הפריחה.

ממלכתיים וראוותניים, מתוחכמים ויפים, גלדיולי (Gladiolus spp.) זוכים להערכה על המראה שלהם. משמשים לעתים קרובות כפרחים חתוכים, צמחי התורן הללו פורחים פעם בשנה. למרות שהם לא יפרחו יותר מפעם אחת בעונה, גננים ביתיים יכולים להזיז נטיעות לפריחה מתמשכת בערוגת הגלדיולים לאורך כל הקיץ. גלדיולי גדלים באזורי קשיחות של USDA 7 עד 10, על פי הגן הבוטני של מיזורי.

עצה

פרח גלדיולוס רק פעם אחת בעונה, אבל אתה יכול לקבל פרחים למשך מספר חודשים אם תשתול כל שבועיים מהאביב ועד תחילת הקיץ.

נטיעות גלדיולות מדהימות

גלדיולי הם צמחי תירס הפורחים בקיץ. פתילים דומים ונשתלים כמו נורות. יש לשתול גלדיולי באביב, כאשר כל סכנת הכפור חלפה. בהתאם לגודל, ניתן לשתול אותם בכל מקום בעומק של בין 4 ל-20 ס"מ, כשהצד המחודד כלפי מעלה ועם 3 עד 15 ס"מ בין כל קורן, ממליץ על אלמנך האיכר.

גלדיולי אולי פורחים רק פעם אחת בכל עונה
גלדיולי אולי פורחים רק פעם אחת בכל עונה, אבל המופע המרהיב שהם מציגים שווה את זמן הפריחה הקצר.

באופן כללי, ככל שהגלילים גדולים יותר, הצמח גדול יותר. את הפתילים הגדולים ביותר יש לשתול הכי עמוק ושיהיה לו הכי הרבה מרווח בין כל פתיל בודד. כמה גבעולי גלדיול יכולים להגיע לגבהים של 6 מטרים, אז בחרו את מיקומכם בחוכמה. גננים ביתיים ששותלים קבוצות של פתילים בערך כל שבועיים יזכו לפריחה מתמשכת כל הקיץ. לחלופין, לשתול זנים מוקדמים, באמצע ומאוחר בפריחה בו-זמנית. לגלדיולי אורך כ-12 שבועות לפרוח מרגע השתילה.

שיקולי אקלים עבור גלדיולוס

גלדיולי פורחים עונה אחר עונה אם נותנים להם טיפול נאות, אך האקלים קובע אם ניתן להשאיר אותם באדמה לאחר הפריחה. באזורי קשיחות הצמחים של משרד החקלאות האמריקאי 9 ו-10, הפתילים שורדים באדמה כל השנה ללא טיפול מיוחד. באזורי USDA 7 ו-8, יש להגן עליהם בשכבה עבה של חיפוי - חציר או קש עדיף - בסתיו. באזור USDA אזור 6 ובאזורים קרים יותר, יש להסיר את הפתילים מהאדמה, לצאת לייבוש ולאחר מכן לאחסן במקום קריר וחשוך לקראת החורף.

טיפול בגלדיולוס

גלדיולי אולי פורחים רק פעם אחת בכל עונה, אבל המופע המרהיב שהם מציגים שווה את זמן הפריחה הקצר. הפרחים מחזיקים מעמד כשבוע לפני שהם מתחילים לדעוך, והם אטרקטיביים באותה מידה בין אם בגינה ובין אם חתוכים ומונחים באגרטל. לפריחה הטובה ביותר, שתלו את הפתילים במקום שבו הם מקבלים אור שמש מלא ובאדמה קלילה אך פורייה ומנקזת היטב. עבור זנים גבוהים, הכנס מקל במבוק או יתד אחר לתוך האדמה ליד הפקק. כשהצמח גדל, קשרו אותו למקל כדי לתמוך בו. לחלופין, שתלו את הפתילים לאורך קו גדר - גלדיולי יוצרים צמחי רקע או גבול נהדרים.

למרות שגלדיולי נחתכים לעתים קרובות ומשמשים אותם בסידורי פרחים, מתן לפרחים למות בחזרה מבטיח באופן טבעי שחומרי הזנה יוחזרו אל הגליל, מה שמאפשר לו לפרוח שוב בעונה הבאה. גזרו גבעולים לשימוש פנימי כאשר רק שני פרחים פתוחים - שאר הפרחים ייפתחו בעודם באגרטל. השאירו מינימום של ארבעה עלים על הגבעול בתוך הקרקע, כך שהעלים יוכלו למות בחזרה ולהחיות את הגליל. אם אתה לא משתמש בגבעולים כפרחים חתוכים, המתן עד שכל הפרחים יבלו וירדו מהגבעול ואז גזרו אותו, עדיין תנו לעלים למות בחזרה למקומם.