חלופות להוספת דשני NPK

אנשים רבים מתייחסים לדשנים סינתטיים המכילים את שלושת היסודות הקריטיים הללו כדשני NPK
אנשים רבים מתייחסים לדשנים סינתטיים המכילים את שלושת היסודות הקריטיים הללו כדשני NPK, אך ניסוחים כימיים אינם האפשרות היחידה שלך.

ראשי התיבות "NPK" מתייחסים ליחס בין חנקן, זרחן ואשלגן הנמצאים בדשן. אנשים רבים מתייחסים לדשנים סינתטיים המכילים את שלושת היסודות הקריטיים הללו כדשני NPK, אך ניסוחים כימיים אינם האפשרות היחידה שלך. ישנם מספר דשנים אורגניים שאתה יכול להוסיף במקום נוסחאות כימיות. כמה מאלטרנטיבות דשן NPK אלה מכילות גם יסודות קורט וחומרים אורגניים המשפרים את מבנה האדמה ואת מרקם האדמה.

כדורי אספסת

כדורי האספסת משמשים כמזון לבעלי חיים, והם גם מגדילים חומר אורגני באדמה. כחלופה לדשן NPK, כדורי האספסת מתהדרים ביחס חנקן לזרחן לאשלגן של 2-1-2 ומכילים גם טריאנקונטול, שהוא ממריץ צמיחה טבעי של חומצות שומן. עם זאת, כדורי האספסת עשויים להכיל זרעי עשבים, שיכולים לנבוט בגינה שלך ויש להסירם. בעת דישון עם כדורי אספסת, מערבבים 2 עד 2 ק"ג של כדורים לכל 100 מ"ר אדמה.

זבל בעלי חיים

זבל הוא אלטרנטיבה NPK מלאה אבל הוא נמוך למדי מבחינת חומרי הזנה שהוא מספק לאדמה שלך. זבל משתנה בתכולת החומרים התזונתיים בהתאם למקור החי, אך שיעור של 1-1-1 נפוץ. קצב התזונה נוטה להיות גבוה יותר בזבל טרי, אך אין למרוח זבל טרי על שורשי צמחים עדינים. ברוב המצבים, זבל יעיל יותר כתנאי קרקע מאשר כדשן. בעת מריחת זבל על אדמתך, עקוב אחר הוראות התווית לשיעורי יישומים. השיעורים האופייניים משתנים במידה רבה, כאשר חלק מהזבל מיושם בשיעור של 32 ק"ג ל-1000 מ"ר לאחרים המופעל בשיעורים של עד 227 ק"ג ל-1000 מ"ר.

גואנו בת

דשני תחליב דגים מכילים בדרך כלל יחסי NPK של 5-2-2 והם גם מקור טוב ליסודות קורט
דשני תחליב דגים מכילים בדרך כלל יחסי NPK של 5-2-2 והם גם מקור טוב ליסודות קורט.

גואנו בת, צואת עטלפי בר, נקצרים ממערות עטלפים. הוא נמכר בצורת אבקה ויכול להיות אחד משני סוגים. הראשון הוא עשיר בחנקן, ובדרך כלל מכיל יחס NPK של 10-3-1. השני עשיר בזרחן, מכיל יחס NPK של 3-10-1. גואנו בת מעורבב ישירות לתוך האדמה בשיעור של 2 ק"ג גואנו לכל 100 מ"ר אדמה.

ארוחת זרעי כותנה

קמח זרעי כותנה הוא תוצר לוואי של ייצור כותנה ולעתים משמש כדשן. קמח זרעי כותנה מעט חומצי, והפורמולות מכילות בדרך כלל יחסי NPK של 7-3-2. כמו דשנים כימיים, קמח זרעי כותנה זמינה בקלות לצמחים בקרקעות חמות, אך עם קמח זרעי כותנה יש סיכון קטן לשריפת חנקן. חלופת דשן NPK זו אידיאלית לדישון צמחים חובבי חומצה כגון רודודנדרונים ואזליאות, אך הקפידו לרכוש תכשירים ללא חומרי הדברה. מרחו קמח זרעי כותנה על ידי ערבובה באדמה בקצב של 5 ק"ג ל-100 מ"ר.

תחליב דגים

תחליב דגים הוא חלופה מלאה לדשן NPK המורכבת מתערובת מפורקת חלקית של דגים מרוסקים. הריח עז לאחר המריחה, אך הוא דוהה תוך יום או יומיים. דשני תחליב דגים מכילים בדרך כלל יחסי NPK של 5-2-2 והם גם מקור טוב ליסודות קורט. תחליב דגים מיושם בדרך כלל כתרסיס עלים בשיעור של כ-6 כפות דשן מעורבב עם 1 ליטר מים. יש למרוח דשנים אמולסיית דגים בסוף האביב, כאשר הצמחים נבטו. בצע השקיה עמוקה כדי לעודד צמיחה. מכיוון שהוא עשיר בחנקן, אין למרוח יותר תחליב דגים מהמומלץ על התווית כדי למנוע שריפת הצמחים שלך.